بهترین لپ تاپ ایسوس؛ راهنمای خرید و مقایسه مدل ها (پاییز ۱۴۰۵)

وقتی سراغ خرید لپتاپ ایسوس میروید، تنوع مدلها در نگاه اول انتخاب را سخت میکند. دو دستگاه با نام VivoBook ممکن است پردازندههای متفاوتی داشته باشند؛ از طرف دیگر، TUF و ROG هر دو برای بازی ساخته شدهاند، اما قرار نیست تجربه یکسانی ارائه دهند. برای پیدا کردن مدل مناسب، تنها نام برند یا عدد پردازنده کافی نیست. نوع استفاده، وزن، کیفیت نمایشگر، حافظه و بودجه باید در کنار هم دیده شوند. در این راهنما ۱۳ لپتاپ منتخب از خانوادههای VivoBook، ExpertBook، Zenbook، TUF Gaming و ROG را با نگاه کاربردی متخصصان آداکشاپ معرفی میکنیم. سراغ تفاوتهای مهم هر کانفیگ میرویم، نکات مثبت و منفی را کنار هم میگذاریم و در ادامه، انتخاب بر اساس بودجه، کاربری و مشخصات فنی را توضیح میدهیم. اگر فرصت مطالعه تمام مقاله را ندارید، جدول ابتدای متن سریعترین مسیر برای شناخت گزینههای مناسب است.
کدام لپ تاپ ایسوس برای من مناسب است؟
انتخاب بهترین لپ تاپ ایسوس به نوع کاربری، بودجه و انتظارات شما از عملکرد دستگاه بستگی دارد. ایسوس با تولید خانوادههای متنوعی مانند VivoBook، ExpertBook، Zenbook، TUF Gaming و ROG، نیاز کاربران عادی تا گیمرها و متخصصان حرفهای را پوشش میدهد. هر یک از این سریها از نظر قدرت پردازشی، کیفیت نمایشگر، طراحی، قابلیت حمل و رده قیمتی تفاوتهایی دارند. اگر هنوز نمیدانید کدام سری لپتاپ ایسوس برای شما مناسبتر است، راهنمای کوتاه زیر به شما کمک میکند انتخاب دقیقتری داشته باشید.
- لپ تاپ ایسوس VivoBook: مناسب دانشجویان، کارمندان و استفاده روزمره؛ از خانوادههای لپ تاپ اقتصادی ایسوس تا مدلهای میانرده با پردازندههای متنوع و طراحی کاربردی.
- لپ تاپ ایسوس ExpertBook: مناسب حسابداری، مدیریت و محیطهای سازمانی؛ لپتاپهای اداری و تجاری با امکانات امنیتی، اتصالات متنوع و طراحی مناسب استفاده طولانی.
- لپ تاپ ایسوس Zenbook: مناسب برنامهنویسان، طراحان و کاربران همیشه در حرکت؛ لپتاپهای سبک و باریک ایسوس با نمایشگرهای باکیفیت و طراحی ردهبالا.
- لپ تاپ ایسوس TUF Gaming: مناسب گیمرها، دانشجویان مهندسی و کاربران نرمافزارهای گرافیکی؛ لپتاپهای گیمینگ اقتصادی و میانرده ایسوس با گرافیک NVIDIA RTX و خنککنندگی مناسب.
- لپ تاپ ایسوس ROG Strix و SCAR: مناسب گیمرهای حرفهای، رندرینگ و پردازشهای سنگین؛ لپتاپهای گیمینگ پرچمدار ایسوس با سختافزار قدرتمند، نمایشگر سریع و سیستم خنککننده پیشرفته.
- لپ تاپ ایسوس ROG Zephyrus: مناسب تدوینگران، طراحان حرفهای و گیمرهای علاقهمند به قابلیت حمل؛ لپتاپهای حرفهای و بالا رده ایسوس با طراحی باریکتر، نمایشگرهای پیشرفته و قدرت گرافیکی بالا.
لازم نیست بین دهها مدل و کانفیگ مختلف سردرگم شوید. بودجه و نوع کاربریتان را با کارشناسان آداک در میان بگذارید تا مناسبترین گزینهها را از نظر عملکرد، امکانات و قیمت با هم بررسی کنید.
- انتخاب مدل مناسب
- مقایسه کانفیگها
- بررسی بودجه
بهترین لپ تاپهای ایسوس موجود در بازار
اگر فقط یک پاسخ سریع میخواهید، ابتدا این راهنمای انتخاب را بخوانید. VivoBook 15 با Core i3 برای استفاده اقتصادی، ExpertBook P1 برای کار اداری پردازندهمحور و Zenbook 14 برای جابهجایی روزانه مناسباند. در گروه گیمینگ، TUF A16 و TUF F16 گزینههای متعادلتری هستند؛ در حالیکه ROG Strix، SCAR و Zephyrus برای کاربرانی تعریف شدهاند که به نمایشگر، توان گرافیکی یا قابلیتهای خاص اهمیت بیشتری میدهند. البته، هیچکدام بدون توجه به قیمت روز «بهترین ارزش خرید» مطلق نیستند.
| مدل | سختافزار شاخص در فهرست | مناسبترین سناریو | ملاحظه اصلی |
|---|---|---|---|
| VivoBook 15 X1504VA Core i3 | i3-1315U، رم ۸، SSD ۵۱۲ | دانشجویی و روزمره | ظرفیت رم برای کار سنگین |
| VivoBook 15 X1504VA Core 7 | Core 7 150U، رم ۸ | کاربری عمومی پرتحرکتر | گرافیک مجتمع |
| ExpertBook B3 Flip B3402FVA | Core 7 150U، رم ۱۶، Touch | آموزش، ارائه و کار ترکیبی | لولا و وزن در استفاده روزانه |
| ExpertBook P1 P1503CVA | i7-13620H، رم ۱۶ | Office سنگین و توسعه نرمافزار | نمایشگر و گرافیک غیرتخصصی |
| Zenbook 14 UX3405 | Ultra 7 255H، رم ۱۶، SSD یک ترابایت | جابهجایی و کار حرفهای سبک | رم غیرقابلارتقا |
| TUF Gaming A17 FA707NUG | Ryzen 7 7445HS، RTX 4050 | گیمینگ Full HD با صفحه بزرگ | پردازنده ششهستهای |
| TUF Gaming A16 FA608UH | Ryzen 7 260، RTX 5050 | گیمینگ میانرده جدیدتر | اختلاف عملکرد با نسل قبل |
| TUF Gaming F16 FX608JMR | i7-14650HX، رم ۳۲، RTX 5060 | بازی و تولید محتوا | وزن و شارژدهی زیر بار |
| ROG Strix G16 G615JPR | i9-14900HX، RTX 5070 | گیمینگ پیشرفته | نوع دقیق نمایشگر |
| ROG Strix G18 G815LR | Ultra 9 275HX، RTX 5070 Ti | بازی روی صفحه ۱۸ اینچی | حملپذیری |
| ROG Zephyrus G16 GU605CR | Ultra 9 285H، رم ۶۴، RTX 5070 Ti، OLED | تدوین و طراحی حرفهای | رم لحیمشده |
| ROG Strix SCAR 18 G835LX | Ultra 9 275HX، RTX 5090 | بازی و پردازش بسیار سنگین | هزینه و ابعاد |
| ROG Zephyrus Duo GX651AX | Ultra 9 386H، RTX 5090، دو OLED | Workflow چندپنجرهای | ارگونومی ویژه و هزینه |
لپ تاپ ایسوس VivoBook 15 X1504VA Core i3 1315U
VivoBook 15 با پردازنده Core i3-1315U برای کسی است که یک لپتاپ خوشقیمت برای درس، کار اداری و استفاده خانگی میخواهد. باز کردن چند فایل Word، ارائه کلاسی، کلاس آنلاین، تماشای فیلم و وبگردی کارهایی هستند که چنین ترکیبی برایشان طراحی شده است. نمایشگر ۱۵.۶ اینچی Full HD فضای مناسبی برای مطالعه و کار با اسناد دارد و SSD با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت باعث میشود راهاندازی ویندوز و باز شدن برنامهها نسبت به دستگاههای قدیمی مجهز به هارد مکانیکی سریعتر باشد.

محدودیت این کانفیگ بیشتر از آنکه به پردازنده مربوط باشد، از رم ۸ گیگابایتی و گرافیک مجتمع آن ناشی میشود. اگر چندین تب مرورگر، جلسه تصویری و فایلهای بزرگ را همزمان باز میکنید، رم ۱۶ گیگابایت تجربه راحتتری خواهد داشت. برای ادیت ویدئوی سنگین یا رندر سهبعدی هم نباید از این دستگاه انتظار یک لپتاپ گیمینگ داشت. اگر مهمترین خواسته شما انجام کارهای روزمره با هزینه کمتر است، این VivoBook نقطه شروع مناسبی محسوب میشود. در عوض، وقتی تعداد برنامههای همزمان زیاد است یا پروژههای دانشگاهی سنگینتری دارید، نسخه Core 7 همین خانواده و ExpertBook P1 را کنار آن قرار دهید. اختلاف قیمت زمانی ارزش پرداخت دارد که واقعاً از توان بیشتر استفاده کنید.
نقاط قوت
- پردازنده مناسب برای کارهای آموزشی و اداری سبک
- نمایشگر ۱۵.۶ اینچی و حافظه SSD با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت
نقاط ضعف
- ظرفیت اولیه RAM برابر با ۸ گیگابایت
- مناسبنبودن گرافیک مجتمع برای رندر و بازی سنگین
لپ تاپ ایسوس VivoBook 15 X1504VA Core 7 150U
ظاهر دو نسخه VivoBook X1504VA تفاوت مهمی ندارد؛ تفاوت اصلی زیر بدنه است. پردازنده Core 7 150U برای کاربری طراحی شده که بین چند نرمافزار رفتوآمد میکند، فایلهای بیشتری باز میگذارد و به توان پردازشی بالاتر از یک استفاده معمولی نیاز دارد. در محیطهایی مثل Office، مرورگر، نرمافزارهای آموزشی و کدنویسی سبک، این پردازنده دست کاربر را بازتر میگذارد، هرچند مقدار RAM همچنان نقش مهمی دارد.

نکتهای که در نام این مدل گم میشود، تفاوت Core 7 با Core Ultra 7 است. این دو نام نباید معادل در نظر گرفته شوند؛ معماری، پردازنده گرافیکی و امکانات پلتفرم متفاوتاند. کانفیگ انتخابی ما ۸ گیگابایت RAM و SSD با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت دارد. از نظر نمایشگر و کلاس بدنه نیز با یک لپتاپ عمومی روبهرو هستیم. بنابراین افزایش قدرت CPU آن را به دستگاهی مناسب برای رندرینگ یا بازیهای سنگین تبدیل نمیکند. ارزش این نسخه در سرعت بیشتر برای چندوظیفگی و کارهای پردازندهمحور سبک تا متوسط است. اگر فقط درس میخوانید و فیلم میبینید، مدل Core i3 احتمالاً پاسخگوست. اگر هر روز با فایلهای بزرگتر و چند برنامه همزمان کار میکنید، Core 7 انتخاب مناسبتری است؛ بهویژه زمانی که ظرفیت RAM هم با نوع استفاده هماهنگ باشد.
نقاط قوت
- توان پردازشی بالاتر از نسخه Core i3 همین خانواده
- طراحی آشنا و مناسب استفاده روزانه
نقاط ضعف
- RAM هشت گیگابایتی در کانفیگ منتخب
- نداشتن کارت گرافیک مستقل
لپ تاپ ایسوس ExpertBook B3 Flip B3402FVA
گاهی نمایشگر لمسی از چند هسته پردازشی بیشتر به کار میآید. ExpertBook B3 Flip B3402FVA چنین دستگاهی است: یک لپتاپ ۱۴ اینچی با لولای ۳۶۰ درجه که از حالت معمولی به حالت ارائه یا استفاده تبلتمانند تغییر میکند. برای مدرس، دانشجوی اهل یادداشتبرداری، مدیر جلسه و کسی که مرتب روی اسناد توضیح مینویسد، شکل استفاده از دستگاه مزیت اصلی آن به شمار میآید.

پردازنده Core 7 150U در کنار RAM شانزده گیگابایتی و SSD ۵۱۲ گیگابایتی، برای جلسههای آنلاین، کار با اسناد و نرمافزارهای اداری ترکیب متعادلی میسازد. نمایشگر FHD Touch هم تعامل مستقیمی با فایلها و ارائهها فراهم میکند. در مقابل، گرافیک مجتمع برای بازی سنگین یا تدوین و رندر حرفهای مناسب نیست. این مدل را زمانی پیشنهاد میکنیم که حالت لمسی و چرخش صفحه واقعاً وارد برنامه روزانهتان شود. اگر بیشتر پشت میز با کیبورد کار میکنید و به اجرای پردازشهای سنگینتر نیاز دارید، ExpertBook P1 مسیر متفاوتی است. اما برای ارائه، آموزش و کار تعاملی، B3 Flip دلیل روشنی برای حضور در فهرست بهترین لپتاپهای ایسوس دارد.
نقاط قوت
- لولای ۳۶۰ درجه و نمایشگر لمسی
- RAM شانزده گیگابایتی و طراحی مناسب جلسه و آموزش
نقاط ضعف
- نداشتن GPU مستقل
- نیاز به عادتکردن به ارگونومی حالت تبلتمانند
لپ تاپ ایسوس ExpertBook P1 P1503CVA
در محیط کار، همیشه نمایشگر جذاب یا بدنه گیمینگ اولویت ندارد. خیلی وقتها سرعت بازشدن فایلهای بزرگ، عملکرد نرمافزار حسابداری و داشتن پورتهای کاربردی نتیجه روز کاری را بهتر میکند. ExpertBook P1 P1503CVA با Core i7-13620H، رم ۱۶ گیگابایت و SSD ۵۱۲ گیگابایتی در همین گروه قرار میگیرد. پردازنده سری H آن برای کارهای پردازندهمحور فضای بیشتری نسبت به مدلهای کممصرف اقتصادی دارد.

اگر همزمان چند فایل Excel، مرورگر، نرمافزار سازمانی و محیط برنامهنویسی باز میکنید، این ترکیب انتخاب کاربردیای است. در خانواده ExpertBook، امکانات اداری و قابلیت سرویس هم اهمیت دارند. البته نمایشگر FHD و گرافیک Intel این کانفیگ قرار نیست جای یک دستگاه تخصصی گرافیک سهبعدی را بگیرند؛ قدرت CPU بالا الزاماً به معنای قدرت رندر GPU نیست. برای طراح حساس به رنگ، کیفیت پنل بهاندازه پردازنده اهمیت پیدا میکند. P1 برای کاربر اداری پرترافیک، حسابدار و برنامهنویسی که بیشتر روی CPU تکیه دارد مناسب است. کسی که هر روز لپتاپ را حمل میکند ممکن است Zenbook را ترجیح دهد، و کاربری که به قلم و صفحهنمایش چرخان نیاز دارد از B3 Flip بیشتر بهره میبرد. این تفاوتها کمک میکنند بهترین مدل را بر اساس کاری که انجام میدهید انتخاب کنید، نه بالاترین عدد روی برچسب پردازنده.
نقاط قوت
- پردازنده Core i7-13620H مناسب کار چندوظیفهای
- RAM شانزده گیگابایت و تمرکز بر نیازهای اداری
نقاط ضعف
- گرافیک مجتمع برای پروژههای سهبعدی سنگین
- نمایشگر FHD با اولویت کاربرد اداری، نه اصلاح رنگ تخصصی
لپ تاپ ایسوس Zenbook 14 UX3405
برای کسی که لپتاپ را هر روز از خانه به دفتر یا دانشگاه میبرد، وزن و ابعاد کوچک بعد از مدتی بهاندازه سرعت پردازنده اهمیت پیدا میکنند. Zenbook 14 UX3405 با نمایشگر ۱۴ اینچی و پردازنده Core Ultra 7 255H برای همین سبک استفاده ساخته شده است. در این کانفیگ، ۱۶ گیگابایت RAM، حافظه SSD یک ترابایتی و گرافیک Intel Arc ترکیبی مناسب برای برنامهنویسی، کار اداری، تولید محتوای سبک و چندوظیفگی روزانه فراهم میکنند.

تجربه این دستگاه بیشتر به کیفیت فضای کار، جابهجایی آسان و بازشدن همزمان برنامهها وابسته است تا عدد FPS. نمایشگر WUXGA با نوع پنل عرضهشده، کیفیت رنگ و روشنایی مشخص خود را دارد؛ برای کاربردهای رنگمحور، همین جزئیات مهمتر از نام Zenbook هستند. در این کلاس بدنه، RAM در برخی کانفیگها روی مادربرد قرار دارد؛ بنابراین ظرفیت ۱۶ گیگابایت در انتخاب بلندمدت نقش پررنگی پیدا میکند. نبود گرافیک مجزا نیز آن را از لپتاپهای مخصوص رندر GPU جدا میکند. Zenbook 14 را به دانشجو، مدیر یا برنامهنویسی پیشنهاد میکنیم که حمل روزانه و نمایشگر مناسب را در اولویت میگذارد. اگر به رندرهای طولانی با GPU یا بازیهای سنگین فکر میکنید، سراغ TUF و ROG بروید. اما وقتی بیشتر ساعتهای روز صرف نوشتن، کدنویسی و جلسه میشود، یک لپتاپ جمعوجور معمولاً انتخاب راحتتری است.
نقاط قوت
- ابعاد ۱۴ اینچی مناسب رفتوآمد
- Core Ultra 7، SSD یک ترابایتی و گرافیک Intel Arc
نقاط ضعف
- GPU مجتمع برای رندر سنگین
- ظرفیت RAM ثابت در برخی نسخههای این خانواده
لپ تاپ ایسوس TUF Gaming A17 FA707NUG
نمایشگر بزرگ همیشه به معنی خرید گرانترین ROG نیست. TUF Gaming A17 FA707NUG با صفحهنمایش ۱۷.۳ اینچی Full HD و RTX 4050 برای کسی جذاب است که بیشتر روی میز بازی میکند و فضای تصویر را به وزن کم ترجیح میدهد. این مدل در کنار بازی، برای نرمافزارهای طراحی و پردازش سهبعدی سطح ورودی هم کاربرد دارد؛ بهخصوص وقتی بودجه هنوز به مدلهای بالاتر RTX نمیرسد.

پردازنده Ryzen 7 7445HS این کانفیگ شش هسته دارد؛ این نکته مهم است چون نام Ryzen 7 در تمام نسلها تعداد هسته یکسانی ندارد. رم ۱۶ گیگابایتی و SSD ۵۱۲ گیگابایتی برای شروع مناسباند، اما مجموعه بازیها و پروژههای حجیم سریعتر از حد انتظار فضای SSD را پر میکنند. گرافیک RTX 4050 با شش گیگابایت VRAM برای بازی Full HD و کارهای گرافیکی سبک تا متوسط طراحی شده است؛ در صحنههای سهبعدی بزرگتر، ظرفیت VRAM زودتر به مرز محدودیت میرسد. امتیاز اصلی A17 همان صفحه بزرگ در رده گیمینگ اقتصادیتر است. اگر هر روز با لپتاپ رفتوآمد دارید، اندازه و آداپتور آن ممکن است خستهکننده شود. اگر علاوه بر فضای تصویر، قدرت GPU جدیدتر برایتان مهم است، TUF A16 با RTX 5050 و TUF F16 با RTX 5060 را کنار این مدل بگذارید؛ انتخاب بهتر به بازیها و نوع پروژهها بستگی دارد.
نقاط قوت
- نمایشگر بزرگ ۱۷.۳ اینچی برای بازی و چند پنجره
- RTX 4050 مناسب ورود به گیمینگ Full HD
نقاط ضعف
- VRAM شش گیگابایتی برای پروژههای حجیم
- ابعاد بزرگ و SSD اولیه ۵۱۲ گیگابایتی
لپ تاپ ایسوس TUF Gaming A16 FA608UH
TUF Gaming A16 FA608UH در میان مدلهای منتخب آداک، نماینده ورود به کارتهای گرافیک جدیدتر NVIDIA است. این دستگاه پردازنده Ryzen 7 260 را با RTX 5050، رم ۱۶ گیگابایت و SSD یک ترابایت همراه میکند و نمایشگر WUXGA آن نسبت تصویر ۱۶:۱۰ دارد. برای کاربری که هم بازی میکند و هم گاهی تدوین، طراحی سهبعدی یا کار مهندسی انجام میدهد، چنین ترکیبی از چند جهت کاربردی است.

البته عدد ۵۰۵۰ بهخودیخود توضیح کامل عملکرد نیست. مقدار VRAM، توان گرافیکی در این شاسی، درایور و پشتیبانی نرمافزار تعیین میکنند در هر بازی یا پروژه چه نتیجهای میگیرید. نسبت تصویر ۱۶:۱۰ در محیطهای کاری، فضای عمودی بیشتری نسبت به پنلهای ۱۶:۹ هماندازه دارد و برای تایملاین یا صفحات طولانی مفید است. در مقابل، وزن و مصرف برق یک لپتاپ گیمینگ را نباید با Zenbook مقایسه کرد. A16 برای خریدارانی مناسب است که گرافیک RTX نسل جدیدتر و صفحهنمایش ۱۶ اینچی میخواهند، اما هنوز نیازی به ردههای بالای ROG ندارند. اگر پردازنده قویتر، رم ۳۲ گیگابایت و RTX 5060 در برنامه خرید شما قرار دارد، TUF F16 انتخاب بعدی همین فهرست است.
نقاط قوت
- RTX 5050 و حافظه SSD یک ترابایتی
- نمایشگر WUXGA با نسبت ۱۶:۱۰
نقاط ضعف
- توان گرافیکی پایینتر از گزینههای RTX 5060 و بالاتر
- وزن و مصرف بیشتر نسبت به لپتاپهای اداری
لپ تاپ ایسوس TUF Gaming F16 FX608JMR
اگر یک دستگاه برای بازی و کارهای فنی سنگینتر میخواهید، TUF Gaming F16 FX608JMR ترکیب متعادلی ارائه میدهد: Core i7-14650HX، رم ۳۲ گیگابایت، SSD یک ترابایت و RTX 5060. این مشخصات برای بازیهای جدید، پروژههای تدوین، برنامههای مهندسی و بسیاری از کارهای GPU محور مناسب است. در مقایسه با مدلهای ۱۶ گیگابایتی، حافظه بیشتر هنگام باز بودن همزمان نرمافزارهای حجیم امتیاز محسوسی دارد.

برای تحلیل درست قدرت این لپتاپ، CPU و GPU را جدا از هم نمیبینیم. پردازنده HX برای بارهای پردازشی سنگینتر طراحی شده و RTX 5060 امکان شتابدهی گرافیکی را فراهم میکند؛ نتیجه نهایی به موتور رندر و نرمافزار وابسته است. نمایشگر WUXGA برای بازی و کار روزمره فضای مناسبی دارد، اما اگر پروژه شما اصلاح رنگ حرفهای است، مشخصات رنگ همان پنل هم اهمیت دارد. همچنین طراحی خنککننده در استفاده طولانی روی پایداری عملکرد اثر میگذارد. در فهرست حاضر، F16 گزینهای برای کسی است که میخواهد وارد رده قدرتمندتر شود اما هنوز هزینه ROG Strix را نپردازد. تفاوت آن با Strix G16 فقط لوگو نیست؛ کلاس پردازنده، نمایشگر، امکانات و طراحی دستگاه هم مطرحاند. برای بسیاری از کاربران ترکیبیِ بازی و کار، این سطح سختافزار پاسخگوست و نیازی به رفتن مستقیم سراغ RTX 5090 وجود ندارد.
نقاط قوت
- Core i7 سری HX همراه RTX 5060
- RAM سیودو گیگابایت و SSD یک ترابایتی
نقاط ضعف
- حملپذیری کمتر از مدلهای باریک و سبک
- مصرف و نویز بیشتر هنگام فشار پردازشی
لپ تاپ ایسوس ROG Strix G16 G615JPR
ROG Strix G16 G615JPR برای خریداری ساخته شده که در کنار بازی، کامپایل سنگین، مدلسازی یا پردازشهای چندوظیفهای انجام میدهد. Core i9-14900HX با RTX 5070، رم ۳۲ گیگابایت و SSD یک ترابایت مجموعهای توانمند میسازد. مزیت Strix فقط ارتقای شماره کارت گرافیک نسبت به TUF نیست؛ این خانواده معمولاً روی طراحی خنککننده، امکانات گیمینگ و تجربه نمایشگر هم توجه بیشتری دارد.

قدرت CPU در کارهای پردازندهمحور، از پروژههای برنامهنویسی گرفته تا پردازش فایلها و بخشی از رندرینگ، ارزش پیدا میکند. RTX 5070 نیز برای بازی و کارهای گرافیکی شتابگرفته به کار میآید. با این وجود، تفاوت تجربه آن با TUF F16 به رزولوشن، تنظیمات بازی، توان GPU و شرایط کار وابسته است. خریدار Strix G16 معمولاً بیش از صرف اجرای بازی انتظار دارد: صفحهنمایش مناسب، کیبورد گیمینگ و توان پایدارتر در بارهای بلندمدت. اگر چنین ویژگیهایی وارد استفاده روزانهتان نمیشوند، TUF F16 میتواند خرید اقتصادیتری باشد. اما برای کسی که هم بازیهای سنگین اجرا میکند و هم پروژههای پردازشی دارد، این Strix جایگاه مشخصی میان TUF و مدلهای ۱۸ اینچی بالاتر دارد.
نقاط قوت
- پردازنده Core i9-14900HX و RTX 5070
- RAM سیودو گیگابایت برای چندوظیفگی سنگین
نقاط ضعف
- ابعاد و آداپتور بزرگتر از لپتاپهای عمومی
- تفاوت کانفیگ نمایشگر در نسخههای عرضهشده
لپ تاپ ایسوس ROG Strix G18 G815LR
صفحه ۱۸ اینچی مهمترین تفاوتی است که کاربر با ROG Strix G18 G815LR هر روز احساس میکند. نمایشگر WQXGA فضای خوبی برای بازی، کار با تایملاین و پنلهای متعدد فراهم میکند. اگر لپتاپ بیشتر روی میز ثابت است، این اندازه میتواند نیاز به مانیتور دوم را در بعضی کارها کمتر کند. پردازنده Core Ultra 9 275HX و RTX 5070 Ti هم این مدل را در رده بالای عملکرد قرار میدهند.

رم ۳۲ گیگابایتی و SSD دو ترابایتی برای نصب بازیهای بزرگ و نگهداری پروژهها مزیت دارند. در اجرای بازی یا کارهای سهبعدی، ترکیب GPU و نمایشگر رزولوشنبالا اهمیت ویژهای پیدا میکند؛ چون افزایش رزولوشن میتواند فشار بیشتری بر کارت گرافیک وارد کند. قدرت پردازشی بالا نیز مصرف و گرمای بیشتری به همراه دارد. بنابراین G18 بیشتر به درد کسانی میخورد که از شاسی بزرگ و نمایشگر آن واقعاً استفاده میکنند. اگر دستگاه قرار است هر روز در کیف حمل شود، ابعاد ۱۸ اینچی نقطه ضعف مهمی است. برای بازی پشت میز و پروژههایی که به فضای تصویر بیشتر نیاز دارند، این موضوع کمتر آزاردهنده خواهد بود. در مقابل، Zephyrus G16 نمایشگر کوچکتر و طراحی قابلحملتری دارد و روی کیفیت پنل OLED تمرکز میکند. انتخاب بین این دو بیشتر به شیوه استفاده برمیگردد تا نام کارت گرافیک.
نقاط قوت
- نمایشگر ۱۸ اینچی WQXGA
- Core Ultra 9 و RTX 5070 Ti همراه SSD دو ترابایتی
نقاط ضعف
- وزن و اندازه نامناسب برای حمل مداوم
- مصرف و حرارت بالاتر در بار کاری سنگین
لپ تاپ ایسوس ROG Zephyrus G16 GU605CR
Zephyrus G16 GU605CR برای کسی جذاب است که میخواهد توان یک لپتاپ RTXدار را با طراحی جمعوجورتر و نمایشگر OLED ترکیب کند. کانفیگ منتخب آداک پردازنده Core Ultra 9 285H، رم ۶۴ گیگابایت، SSD یک ترابایت و RTX 5070 Ti دارد. چنین مجموعهای برای تدوین ویدئو، ساخت محتوا، طراحی سهبعدی و بازی مناسب است، بهخصوص وقتی کیفیت تصویر و قابلحملبودن دستگاه در کنار توان پردازشی اهمیت دارند.

نمایشگر OLED با کنتراست بالا و مشکی عمیق، برای تماشای خروجی و کارهای بصری تجربه متفاوتی ایجاد میکند. البته در کار حساس به رنگ، Calibration و پوشش رنگ همچنان مهماند. رم ۶۴ گیگابایتی برای پروژههای چندلایه و اجرای همزمان برنامههای سنگین امتیاز بزرگی است، اما در این خانواده حافظه روی برد قرار دارد و پس از خرید مانند لپتاپهای اسلاتدار قابل افزایش نیست. بهعلاوه توان RTX 5070 Ti در شاسی ظریف ممکن است با یک Strix بزرگ یکسان نباشد. برای تدوینگر و طراحِ در حال رفتوآمد، Zephyrus G16 انتخابی کاربردیتر از دستگاه ۱۸ اینچی است؛ درحالیکه گیمر ثابت پشت میز شاید Strix G18 را ترجیح دهد. اگر با DaVinci Resolve، Premiere و چند نرمافزار گرافیکی کار میکنید، ترکیب حافظه بالا و نمایشگر این مدل دلیل خوبی برای انتخاب آن است. هزینه بیشتر زمانی توجیه دارد که از همین قابلیتها استفاده شود.
نقاط قوت
- نمایشگر OLED و طراحی قابلحملتر از مدلهای ۱۸ اینچی
- RAM شصتوچهار گیگابایت و RTX 5070 Ti
نقاط ضعف
- RAM غیرقابل ارتقا
- توان گرافیکی و امکانات متفاوت با شاسیهای بزرگ Strix
لپ تاپ ایسوس ROG Strix SCAR 18 G835LX
SCAR 18 G835LX از آن دستگاههایی است که برای اجرای برنامههای معمولی ساخته نشده؛ مخاطب آن کاربری است که به بیشترین توان گرافیکی و نمایشگر بزرگ نیاز دارد. ترکیب Core Ultra 9 275HX، رم ۶۴ گیگابایت و RTX 5090 با نمایشگر ۱۸ اینچی WQXGA، این مدل را به یکی از قدرتمندترین گزینههای فهرست تبدیل میکند. در پروژههای سهبعدی بزرگ، توان پردازشی و حافظه گرافیکی گسترده فرصت بیشتری برای کار با صحنهها و بافتهای حجیم فراهم میکنند.

RTX 5090 Laptop در این خانواده به ۲۴ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR7 مجهز است. این حجم VRAM برای بخشی از رندرهای GPUمحور، صحنههای پیچیده و کارهای محاسباتی مزیت دارد؛ اما داشتن کارت پرچمدار جای شناخت نیاز نرمافزار را نمیگیرد. در این رده، خنککنندگی و فضای تهویه برای حفظ عملکرد اهمیت زیادی دارند. نمایشگر بزرگ نیز برای بازی و کار با چند پنل مناسب است، هرچند وزن و ابعاد لپتاپ را بیشتر میکند. اگر استفاده شما بازی Full HD، Office یا تدوین سبک است، بخش زیادی از ظرفیت این مدل بدون استفاده میماند. SCAR 18 برای گیمر ردهبالا، هنرمند سهبعدی و کسی که بار کاری سنگین و مداوم دارد انتخاب میشود. اگر علاوه بر قدرت خام، به دو نمایشگر داخل خود لپتاپ نیاز دارید، Zephyrus Duo تجربه متفاوتی ارائه میکند؛ این دو دستگاه قرار نیست برای یک خریدار یکسان مناسب باشند.
نقاط قوت
- RTX 5090 با ۲۴ گیگابایت VRAM
- پردازنده ردهبالا و نمایشگر ۱۸ اینچی
نقاط ضعف
- قیمت و هزینه نگهداری بالا
- وزن، ابعاد و مصرف نامناسب برای استفاده سبک روزانه
لپ تاپ ایسوس ROG Zephyrus Duo GX651AX
Zephyrus Duo GX651AX با دو نمایشگر OLED کاری انجام میدهد که بیشتر لپتاپهای این فهرست نمیتوانند: فضای کار را بدون اتصال نمایشگر دوم گسترش میدهد. تدوینگر میتواند تصویر را در یک صفحه ببیند و ابزارها یا تایملاین را در دیگری قرار دهد؛ برنامهنویس هم کد و خروجی را جدا از هم نگه میدارد. این مزیت بهویژه برای کاربرانی مهم است که همزمان چند پنجره تخصصی باز دارند و میز کارشان همیشه ثابت نیست.

کانفیگ سال ۲۰۲۶ این مدل با Core Ultra 9 386H، رم ۶۴ گیگابایت، SSD دو ترابایت و RTX 5090 عرضه شده است. در کنار دو پنل OLED، سختافزار آن برای تدوین، مدلسازی و پردازش گرافیکی سطح بالا ظرفیت زیادی دارد. اما دو نمایشگر فقط یک عدد روی برگه مشخصات نیستند: محل قرارگیری کیبورد، زاویه نگاه و نحوه چیدن نرمافزارها شکل کارکردن با دستگاه را عوض میکنند. RAM نیز در این خانواده از نوع لحیمشده است. Duo را زمانی پیشنهاد میکنیم که از روز اول برای نمایشگر دوم کاربرد مشخص داشته باشید. اگر بیشتر هدف شما بازی روی یک صفحه بزرگ و حداکثر توان در شاسی گیمینگ متعارف است، SCAR 18 انتخاب روشنتری خواهد بود. برای استودیوی تولید محتوا یا کاربر حرفهای چندپنجرهای، Duo مزیتی ارائه میکند که با افزایش قدرت پردازنده در لپتاپ معمولی به دست نمیآید.
نقاط قوت
- دو نمایشگر OLED برای چیدمان همزمان ابزارها
- RTX 5090، RAM شصتوچهار گیگابایت و SSD دو ترابایتی
نقاط ضعف
- هزینه بسیار بالا و ارگونومی متفاوت
- RAM غیرقابل ارتقا و وزن بیشتر از اولترابوکها
مقایسه بهترین مدلهای لپ تاپ ایسوس موجود در بازار
در مقایسه لپتاپهای ایسوس، ترتیب قدرت همیشه با ترتیب قیمت یا شماره مدل برابر نیست. برای یک گیمر رقابتی، نرخ نوسازی و توان واقعی کارت گرافیک ممکن است تعیینکننده باشد؛ برای دانشجو وزن، عمر باتری و قیمت اولیه اهمیت بیشتری دارد؛ و برای طراح، نوع نمایشگر و مقدار VRAM میتواند انتخاب را تغییر دهد. جدول زیر خلاصهای از نقش هر گروه است، اما برای تصمیم نهایی باید مشخصات کانفیگ واقعی و قیمت همان روز را کنار هم قرار دهید.
| اولویت شما | مدلهای قابلبررسی از فهرست | چرا؟ | چه چیزی را اول بسنجید؟ |
|---|---|---|---|
| هزینه اولیه پایین | VivoBook Core i3 | سختافزار کافی برای امور معمولی | رم و قابلیت ارتقا |
| کار اداری سنگین | ExpertBook P1 | Core i7 سری H و ارتقای RAM | دمای کاری و نمایشگر |
| تدریس و ارائه | ExpertBook B3 Flip | Touch و لولای ۳۶۰ درجه | قلم، انعکاس صفحه و وزن |
| رفتوآمد روزانه | Zenbook 14 | ابعاد جمعوجور و پردازنده Ultra | پنل دقیق و رم ثابت |
| گیمینگ با صفحه بزرگ | TUF A17 | پنل ۱۷.۳ اینچی و RTX 4050 | محدودیت VRAM و حمل |
| گیمینگ نسل جدیدتر | TUF A16 | RTX 5050 و Ryzen 7 260 | اختلاف قیمت با A17/F16 |
| بازی و رندر ترکیبی | TUF F16 | RTX 5060، CPU HX و رم ۳۲ | TGP و پایداری عملکرد |
| قدرت پردازشی بالا | ROG Strix G16 | Core i9 HX و RTX 5070 | کد کانفیگ نمایشگر و قیمت |
| صفحه بزرگ و GPU قوی | ROG Strix G18 | نمایشگر ۱۸ اینچی و RTX 5070 Ti | اندازه و مصرف |
| تدوین با اولویت تصویر | Zephyrus G16 | OLED و رم ۶۴ گیگابایت | رم لحیمشده و TGP |
| گیمینگ پرچمدار | SCAR 18 | RTX 5090 و نمایشگر بزرگ | استفاده واقعی از ظرفیت |
| کار همزمان روی دو صفحه | Zephyrus Duo | دو OLED و سختافزار پرچمدار | ارگونومی و پشتیبانی نرمافزاری |
مقایسه لپ تاپهای ایسوس از نظر عملکرد پردازشی و گرافیکی
در بخش پردازنده، Core i3-1315U و Core 7 150U برای مصرف پایینتر و فعالیتهای عمومی ساخته شدهاند؛ i7-13620H و Ultra 7 255H دامنه وسیعتری از کارهای حرفهای را پوشش میدهند و پردازندههای HX مانند i7-14650HX و Ultra 9 275HX برای بار طولانی سنگین طراحی شدهاند. اما این دستهبندی یک رتبهبندی عددی نیست. عملکرد CPU به تعداد هسته، معماری، توان و خنککنندگی بستگی دارد و لپتاپ کوچکتر ممکن است در استفاده سبک خوشدستتر و کمصداتر باشد. برای GPU نیز RTX 4050 با VRAM شش گیگابایت در یک سوی فهرست قرار دارد و RTX 5090 Laptop با ۲۴ گیگابایت حافظه در سوی دیگر. بین آنها RTX 5050، RTX 5060، RTX 5070 و RTX 5070 Ti انتخابهای مختلفی ایجاد میکنند. اگر مدلسازی سهبعدی و صحنههای حجیم دارید، ظرفیت VRAM را در کنار قدرت تراشه بررسی کنید. اگر بازی اصلی شما رقابتی و Full HD است، هزینه اضافه برای ۲۴ گیگابایت VRAM احتمالاً اولویت اول نخواهد بود.
کدام لپ تاپ ایسوس برای نیاز شما انتخاب بهتری است؟
بهترین روش این است که سه اولویت اصلی خود را بنویسید و وزن آنها را مشخص کنید. فرض کنید وزن کم، نمایشگر مناسب و برنامهنویسی روزمره برایتان اولویت دارند؛ در این صورت Zenbook 14 میتواند به Strix G18 ترجیح داده شود، حتی با آنکه Strix از نظر توان گرافیکی بالاتر است. اگر هر روز با نرمافزار سهبعدی رندر GPU محور میگیرید، نتیجه برعکس میشود و دستگاههای RTXدار اهمیت بیشتری پیدا میکنند. برای خرید نهایی حداقل سه گزینه را کنار هم قرار دهید: انتخاب اصلی، گزینه اقتصادیتر و گزینه قدرتمندتر. سپس اختلاف قیمت را به زبان نتیجه ترجمه کنید: آیا پول اضافه به شما FPS، فضای کاری، VRAM، قابلیت ارتقا یا زمان کمتر پردازش میدهد؟ اگر مزیتی که واقعاً استفاده میکنید مشخص نیست، هزینه بیشتر لزوماً خرید بهتر نیست.
انتخاب بهترین لپ تاپ ایسوس بر اساس بودجه شما
از آنجا که بودجه خرید لپتاپ در بازار ایران با تغییر نرخ ارز و موجودی محصولات تغییر میکند، در این بخش از راهنمای خرید لپ تاپ ایسوس، بازههای زیر را بر اساس سطح امکانات و مشخصات سختافزاری در نظر گرفتهایم. در هر رده بررسی میکنیم که چه پردازنده، حافظه RAM، نمایشگر و کارت گرافیکی برای بودجه شما مناسبتر است. همچنین برای اطلاع از قیمت روز مدلها، مقایسه مشخصات و بررسی گزینههای موجود میتوانید به صفحه خرید لپ تاپ ایسوس در آداکشاپ مراجعه کنید.
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۵۰ میلیون تومان
متأسفانه با توجه به افزایش قیمت لپتاپ در بازار ایران، نوسانات نرخ ارز و رشد هزینههای واردات، در حال حاضر هیچیک از مدلهای موجود در آداکشاپ در بازه قیمتی زیر ۵۰ میلیون تومان قرار نمیگیرند. حتی بسیاری از لپتاپهای اقتصادی ایسوس با افزایش قیمت مواجه شدهاند و خرید یک دستگاه نو با مشخصات مناسب در این محدوده امکان پذیر نیست.
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۱۰۰ میلیون تومان
در محدوده قیمتی تا ۱۰۰ میلیون تومان، انتخابها بیشتر به لپتاپهای اقتصادی و مدلهای پایه ایسوس محدود میشوند. در این بازه ممکن است دستگاههایی با پردازندههای Intel Celeron، Intel Processor N-Series یا پردازندههای اقتصادی قدیمیتر پیدا شوند که عمدتاً برای وبگردی، تماشای فیلم، تایپ و کارهای بسیار سبک طراحی شدهاند. این لپتاپها با وجود قیمت پایینتر، معمولاً در اجرای همزمان چند برنامه، بازکردن تبهای متعدد مرورگر و استفاده طولانیمدت محدودیت دارند و ممکن است تجربه کاربری چندان روانی ارائه ندهند.
پیشنهاد آداکشاپ این است که خرید لپتاپهای مجهز به Celeron را در اولویت قرار ندهید؛ بهخصوص اگر قصد دارید چند سال از دستگاه استفاده کنید. در صورت امکان، افزایش بودجه و انتخاب مدلهای VivoBook با پردازندههای جدیدتر Core i3 یا Ryzen 3 میتواند خرید مناسبتری باشد. این دستگاهها معمولاً عملکرد بهتری در کارهای روزمره و نرمافزارهای اداری ارائه میدهند و برای استفاده بلندمدت انتخاب منطقیتری هستند.
مشخصات رایج لپتاپهای بسیار اقتصادی:
- پردازنده: Intel Celeron یا Intel Processor N-Series
- حافظه RAM: معمولاً ۴ تا ۸ گیگابایت
- حافظه SSD: ۱۲۸ تا ۵۱۲ گیگابایت
- کارت گرافیک: Intel Graphics مجتمع
- نمایشگر: HD یا Full HD
- کاربری: تایپ، وبگردی و امور بسیار سبک
- محدودیت اصلی: عملکرد ضعیفتر در Multitasking و برنامههای سنگین
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۱۵۰ میلیون تومان
در محدوده قیمتی تا ۱۵۰ میلیون تومان، میتوان سراغ لپتاپهای اقتصادی و میانرده پایه ایسوس رفت که برای کارهای دانشجویی، اداری، حسابداری، برنامهنویسی سبک و استفاده روزمره مناسب هستند. در این بازه، مدلهای سری VivoBook و VivoBook Go با پردازندههایی مانند Intel Core i3 و AMD Ryzen 3 یا Ryzen 5 اقتصادی، از گزینههای قابلبررسی محسوب میشوند. این دستگاهها نسبت به مدلهای مجهز به Celeron، معمولاً عملکرد روانتری در اجرای نرمافزارها و کار با چند برنامه دارند.
در این سطح از بودجه، پیشنهاد میکنیم اولویت را به پردازنده مناسب، حافظه SSD، نمایشگر Full HD و در صورت امکان رم ۱۶ گیگابایتی بدهید. کارت گرافیک مجتمع برای بیشتر کارهای عمومی کافی است و نیازی به پرداخت هزینه برای سختافزار گیمینگ وجود ندارد. البته با توجه به نوسانات قیمت در بازار ایران، تنوع مدلها و کانفیگهای قابلخرید ممکن است تغییر کند.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core i3 یا AMD Ryzen 3 / 5 اقتصادی
- حافظه RAM: حداقل ۸، ترجیحاً ۱۶ گیگابایت
- حافظه SSD: ۵۱۲ گیگابایت
- کارت گرافیک: Intel یا AMD مجتمع
- نمایشگر: Full HD، اندازه ۱۴ تا ۱۵.۶ اینچ
- سری پیشنهادی: VivoBook و VivoBook Go
- کاربری: دانشجویی، اداری و استفاده روزمره
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۲۰۰ میلیون تومان
در محدوده قیمتی تا ۲۰۰ میلیون تومان، انتخابهای متنوعتری از لپتاپهای اقتصادی و میانرده ایسوس در دسترس قرار میگیرند. در این بازه، خانواده VivoBook با پردازندههای Intel Core i3، Core i5، Core 5 و Core 7 یا AMD Ryzen 5، از گزینههای مناسب برای دانشجویان، کارمندان و کاربران خانگی محسوب میشود. این لپتاپها برای کار با نرمافزارهای Office، حسابداری، برنامهنویسی عمومی، وبگردی و فعالیتهای روزمره قدرت کافی دارند. همچنین بعضی کانفیگها با حافظه RAM بیشتر و نمایشگر باکیفیتتر عرضه میشوند.
در این سطح از بودجه، پیشنهاد میکنیم بهجای تمرکز بر کارت گرافیک مستقل، اولویت را به پردازنده مناسب، رم ۱۶ گیگابایتی، حافظه SSD و نمایشگر Full HD باکیفیت بدهید. لپتاپهای VivoBook با تنوع کانفیگ و امکانات کاربردی، انتخاب مناسبی برای کسانی هستند که به دنبال تعادل میان قیمت و عملکرد هستند. برای بررسی مدلهای موجود و مقایسه مشخصات میتوانید به بخش خرید لپ تاپ ایسوس VivoBook در آداکشاپ مراجعه کنید.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core i3 / i5 / Core 5 / Core 7 یا AMD Ryzen 5
- حافظه RAM: ۸ تا ۱۶ گیگابایت
- حافظه SSD: ۵۱۲ گیگابایت تا ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: Intel یا AMD مجتمع
- نمایشگر: Full HD یا WUXGA
- سری پیشنهادی: VivoBook 15 و VivoBook 16
- کاربری: دانشجویی، اداری، حسابداری و برنامهنویسی عمومی
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۳۰۰ میلیون تومان
در محدوده قیمتی تا ۳۰۰ میلیون تومان، انتخابها از لپتاپهای عمومی و میانرده به سمت مدلهای قدرتمندتر و گیمینگ اقتصادی ایسوس گسترش پیدا میکنند. در این بازه میتوان مدلهایی از خانواده VivoBook با پردازندههای Core i5، Core 7 یا Ryzen 5 و همچنین برخی کانفیگهای اقتصادی TUF Gaming را بررسی کرد. این دستگاهها برای برنامهنویسی، طراحی گرافیک، کارهای مهندسی و اجرای بازیها با تنظیمات متناسب، امکانات بیشتری نسبت به مدلهای اقتصادی ارائه میدهند.
اگر هدف شما اجرای بازی یا نرمافزارهای گرافیکی است، بهتر است به مدلهای مجهز به کارت گرافیک مستقل مانند RTX 3050 توجه کنید. بعضی کانفیگهای RTX 4050 نیز ممکن است نزدیک این سقف قیمت قرار بگیرند. برای کاربریهای عمومی و حرفهای سبکتر، لپتاپی با پردازنده مناسب، رم ۱۶ گیگابایتی و نمایشگر باکیفیت میتواند انتخاب بهتری از یک دستگاه گیمینگ سنگین باشد.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core i5 / Core 7 یا AMD Ryzen 5 / 7
- حافظه RAM: حداقل ۱۶ گیگابایت
- حافظه SSD: ۵۱۲ گیگابایت تا ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: مجتمع یا RTX 3050 و برخی مدلهای RTX 4050
- نمایشگر: Full HD یا WUXGA
- سری پیشنهادی: VivoBook و TUF Gaming
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۵۰۰ میلیون تومان
با افزایش بودجه تا ۵۰۰ میلیون تومان، میتوان سراغ لپتاپهای گیمینگ و حرفهای مجهز به پردازندههای قدرتمندتر و کارتهای گرافیک نسل جدید رفت. در این محدوده، خانواده TUF Gaming یکی از گزینههای اصلی است و بعضی مدلهای ROG Strix با کانفیگهای اقتصادیتر نیز قابلبررسی هستند. دستگاههای این گروه برای اجرای بازیهای سنگین، تدوین ویدئو، مدلسازی سهبعدی و بسیاری از پروژههای مهندسی مناسباند.
برای خرید در این بازه، ترکیب پردازنده سری H یا HX، رم ۳۲ گیگابایت و کارت گرافیک RTX 5060 میتواند انتخاب مناسبی باشد. البته اگر اولویت شما طراحی گرافیک و تدوین است، کیفیت نمایشگر نیز اهمیت زیادی دارد. پیشنهاد میکنیم در کنار قدرت سختافزاری، نرخ نوسازی، پوشش رنگ، سیستم خنککننده و قابلیت ارتقای حافظه را هم در نظر بگیرید.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core i7 / i9 یا AMD Ryzen 7 / 9
- حافظه RAM: ۱۶ تا ۳۲ گیگابایت
- حافظه SSD: ترجیحاً ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: RTX 4050 / 5050 / 5060
- نمایشگر: WUXGA با نرخ نوسازی بالا
- سری پیشنهادی: TUF Gaming و برخی ROG Strix
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۷۰۰ میلیون تومان
در محدوده قیمتی تا ۷۰۰ میلیون تومان، لپتاپهای قدرتمند ROG Strix با سختافزار پیشرفتهتر، نمایشگرهای بزرگ و سیستم خنککننده حرفهایتر در دسترس قرار میگیرند. این مدلها بیشتر برای گیمرهای حرفهای، تدوینگران، برنامهنویسان فعال در پروژههای سنگین و کاربران نرمافزارهای مهندسی و رندرینگ طراحی شدهاند. در این سطح، تفاوت توان کارت گرافیک، عملکرد پردازنده و کیفیت نمایشگر اهمیت بیشتری پیدا میکند.
مدلهای ROG Strix G16 و برخی کانفیگهای G18 از گزینههای قابلتوجه این گروه هستند. کارتهای گرافیک RTX 5070 و RTX 5070 Ti، همراه با رم ۳۲ گیگابایتی و نمایشگرهای WQXGA، امکانات مناسبی برای گیمینگ و پردازشهای سنگین ارائه میدهند. برای مشاهده مدلها و مقایسه قیمت روز میتوانید به بخش خرید لپ تاپ ایسوس ROG در آداکشاپ مراجعه کنید.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core i9 / Core Ultra 9 یا AMD Ryzen 9
- حافظه RAM: ۳۲ تا ۶۴ گیگابایت
- حافظه SSD: ۱ تا ۲ ترابایت
- کارت گرافیک: RTX 5070 یا RTX 5070 Ti
- نمایشگر: WQXGA با نرخ نوسازی بالا
- سری پیشنهادی: ROG Strix G16 و G18
بهترین لپ تاپ ایسوس تا ۹۰۰ میلیون تومان
با بودجه ۹۰۰ میلیون تومان، تمرکز خرید بیشتر بر لپتاپهای گیمینگ ردهبالا و دستگاههای حرفهای با قدرت پردازشی زیاد قرار میگیرد. در این گروه، مدلهای پیشرفته ROG Strix و بعضی کانفیگهای Zephyrus از گزینههای قابلبررسی هستند. پردازندههای قدرتمند، کارتهای گرافیک RTX 5070 Ti و در برخی پیشنهادهای بازار RTX 5080، امکان اجرای بازیهای سنگین، رندرینگ حرفهای و کار با پروژههای گرافیکی حجیم را فراهم میکنند.
در این سطح، انتخاب بین خانوادههای Strix و Zephyrus بیشتر به نوع استفاده بستگی دارد. Strix برای کسانی که عملکرد گیمینگ، نمایشگر بزرگ و خنککنندگی قدرتمند میخواهند مناسبتر است؛ درحالیکه Zephyrus با طراحی باریکتر و نمایشگرهای باکیفیت، برای تدوینگران و تولیدکنندگان محتوا جذابیت بیشتری دارد. علاوه بر قدرت پردازنده، ظرفیت VRAM، کیفیت پنل و عملکرد پایدار دستگاه در پردازشهای طولانی نیز از معیارهای مهم خرید هستند.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core Ultra 9 یا AMD Ryzen 9
- حافظه RAM: ۳۲ تا ۶۴ گیگابایت
- حافظه SSD: ۱ تا ۲ ترابایت
- کارت گرافیک: RTX 5070 Ti و در برخی کانفیگها RTX 5080
- نمایشگر: WQXGA، OLED یا Mini LED
- سری پیشنهادی: ROG Strix و Zephyrus
بهترین لپ تاپ ایسوس بالای یک میلیارد تومان
لپتاپهای ایسوس با قیمت بالای یک میلیارد تومان در بالاترین رده محصولات حرفهای و گیمینگ این برند قرار میگیرند. در این محدوده، مدلهای پرچمدار ROG Strix SCAR و Zephyrus با پردازندههای ردهبالا، حافظه RAM زیاد، کارتهای گرافیک قدرتمند و نمایشگرهای پیشرفته عرضه میشوند. این دستگاهها برای گیمینگ با تنظیمات گرافیکی بالا، رندرینگ سهبعدی پیچیده، تدوین حرفهای، پردازشهای هوش مصنوعی و پروژههایی که به منابع سختافزاری گسترده نیاز دارند، طراحی شدهاند.
در میان مدلهای این فهرست، ROG Strix SCAR 18 G835LX با کارت گرافیک RTX 5090 و حافظه اختصاصی ۲۴ گیگابایت، از قدرتمندترین گزینهها برای گیمینگ و رندرینگ GPU محور محسوب میشود. در مقابل، ROG Zephyrus Duo GX651AX با دو نمایشگر OLED و سختافزار پرچمدار، امکانات متفاوتی برای تدوین، طراحی و مدیریت همزمان چند نرمافزار ارائه میدهد. در این سطح از قیمت، انتخاب بین دستگاهها بیشتر به نوع فعالیت حرفهای، نیاز به نمایشگر دوم و میزان استفاده از قدرت گرافیکی بستگی دارد.
مشخصات پیشنهادی این بازه قیمتی:
- پردازنده: Intel Core Ultra 9 یا پردازندههای پرچمدار همرده
- حافظه RAM: ترجیحاً ۶۴ گیگابایت یا بیشتر
- حافظه SSD: ۱ تا ۴ ترابایت
- کارت گرافیک: RTX 5080 یا RTX 5090
- حافظه گرافیکی: ۱۶ تا ۲۴ گیگابایت VRAM در مدلهای منتخب
- نمایشگر: WQXGA، OLED، Mini LED یا دو نمایشگر
- سری پیشنهادی: ROG Strix SCAR و ROG Zephyrus Duo
معرفی انواع سری لپ تاپهای ایسوس
شناخت سریهای ASUS راه میانبری برای انتخاب است، اما اسم سری نباید جای بررسی کانفیگ را بگیرد. مدلهای هر خانواده در نسلها و بازارهای مختلف با امکانات متفاوت عرضه میشوند. برای همین بهتر است ابتدا فلسفه هر سری را بدانید و سپس مشخصات همان دستگاهی را که میخرید بررسی کنید.
نگاهی کوتاه به تاریخچه ASUS
ایسوس (ASUS) یک شرکت تایوانی است که فعالیت خود را در سال ۱۹۸۹ در تایپه آغاز کرد. نقطه شروع این برند، طراحی مادربرد بود؛ بخشی که بعدها به یکی از شناختهشدهترین زمینههای فعالیت آن تبدیل شد. نخستین لپتاپ ایسوس با نام P6300 در سال ۱۹۹۷ معرفی شد و در سال ۲۰۰۶ زیرمجموعه Republic of Gamers یا همان ROG شکل گرفت. همین پیشینه نشان میدهد چرا در سبد محصولات ایسوس، از لپتاپ اداری اقتصادی تا دستگاه گیمینگ پرچمدار دیده میشود. در طول این سالها، ASUS خانوادههای متفاوتی برای نیازهای مختلف ساخته است. VivoBook بیشتر روی استفاده روزمره، Zenbook روی طراحی و جابهجایی، ExpertBook روی محیط کار، TUF روی گیمینگ اقتصادیتر و ROG روی عملکرد و امکانات پیشرفته تمرکز دارد. دانستن این تفاوتها انتخاب را ساده میکند، ولی نتیجه نهایی همچنان به مشخصات همان مدل بستگی دارد. این بخش بر اساس تاریخچه رسمی ایسوس نوشته شده است.
لپ تاپ ایسوس سری VivoBook
VivoBook یکی از متنوعترین خانوادههای لپتاپ ایسوس است که از مدلهای اقتصادی و دانشجویی تا دستگاههای میانرده با امکانات پیشرفتهتر را شامل میشود. این سری برای کاربرانی طراحی شده که به دنبال تعادل میان قیمت، عملکرد و امکانات روزمره هستند. لپتاپهای VivoBook با پردازندههای Intel Core و AMD Ryzen، حافظه SSD و نمایشگرهایی در اندازههای مختلف عرضه میشوند. از انجام تکالیف دانشگاهی و کار با نرمافزارهای Office گرفته تا برنامهنویسی عمومی و ویرایش تصاویر، بسیاری از مدلهای این خانواده پاسخگوی نیاز کاربران خانگی و اداری هستند.

ایسوس خانواده VivoBook را در زیرسریهای مختلفی مانند VivoBook Go، VivoBook، VivoBook S و برخی مدلهای VivoBook Pro عرضه کرده است که از نظر قدرت سختافزاری، طراحی و کیفیت نمایشگر تفاوت دارند. مدلهای Go و VivoBook معمولی بیشتر بر قیمت مناسب و امکانات ضروری تمرکز میکنند، درحالیکه بعضی نسخههای S و Pro با نمایشگر OLED، پردازنده قدرتمندتر یا کارت گرافیک مستقل برای فعالیتهای حرفهایتر مناسباند. اگر قصد خرید لپ تاپ ایسوس VivoBook یا دستگاهی برای استفاده روزمره دارید، میتوانید گزینههای مختلف را در بخش خرید لپ تاپ VivoBook آداکشاپ مقایسه کنید.
ویژگیهای مهم VivoBook:
- تنوع گسترده از لپتاپهای اقتصادی تا میانرده
- مناسب دانشجویان، کاربران خانگی و کارهای اداری
- پردازندههای Intel و AMD با کانفیگهای متنوع
- نمایشگرهای Full HD، WUXGA و OLED در مدلهای مختلف
لپ تاپ ایسوس سری ExpertBook
سری ExpertBook خانواده لپتاپهای تجاری و سازمانی ایسوس است که برای استفاده در محیطهای اداری، شرکتها و کسبوکارها طراحی شده است. در این محصولات، ویژگیهایی مانند عملکرد پایدار، کیفیت کیبورد، امکانات امنیتی و تنوع اتصالات اهمیت زیادی دارند. لپتاپهای ExpertBook با پردازندههای مختلف Intel و AMD عرضه میشوند و برای اجرای نرمافزارهای حسابداری، مدیریت اطلاعات، برنامههای سازمانی و فعالیتهای روزمره اداری مناسب هستند. همچنین در برخی مدلها، امکاناتی مانند حسگر اثر انگشت، TPM و قابلیتهای مدیریتی ویژه در نظر گرفته شده است.

خانواده ExpertBook شامل مدلهای متنوعی مانند ExpertBook P و ExpertBook B است که نیاز کاربران مختلف را پوشش میدهند. مدلهای سری P بیشتر بر امکانات ضروری و بهرهوری در محیط کار تمرکز دارند، درحالیکه بعضی مدلهای سری B قابلیتهای تجاری پیشرفتهتر، امکانات امنیتی بیشتر یا طراحی تبدیلپذیر ارائه میدهند. برای مثال، نسخههای Flip با نمایشگر لمسی و لولای ۳۶۰ درجه برای جلسات، ارائه پروژه و یادداشتبرداری کاربرد دارند. اگر به دنبال دستگاهی برای محیط کار هستید، مدلهای مختلف را در صفحه لپ تاپ ایسوس ExpertBook بررسی کنید.
ویژگیهای مهم ExpertBook:
- طراحی مناسب محیطهای اداری، تجاری و سازمانی
- امکانات امنیتی و مدیریتی در مدلهای منتخب
- اتصالات کاربردی و کیبورد مناسب استفاده طولانی
- تنوع مدلهای اقتصادی، حرفهای و تبدیلپذیر
لپ تاپ ایسوس سری Zenbook
خانواده Zenbook از لپتاپهای باریک و ردهبالای ایسوس تشکیل شده که با تمرکز بر طراحی ظریف، وزن کم و کیفیت نمایشگر تولید میشوند. این محصولات بیشتر برای کاربرانی مناسباند که در کنار قدرت پردازشی، به قابلیت حمل، شارژدهی و کیفیت ساخت اهمیت میدهند. بسیاری از مدلهای جدید Zenbook به نمایشگرهای OLED با وضوح و دقت رنگ بالا مجهز شدهاند و از پردازندههای Intel Core Ultra یا AMD Ryzen استفاده میکنند. این ویژگیها باعث شدهاند Zenbook در میان برنامهنویسان، مدیران، دانشجویان و تولیدکنندگان محتوا جایگاه ویژهای داشته باشد.

لپتاپهای Zenbook در اندازهها و طراحیهای مختلف عرضه میشوند و بعضی مدلها از قابلیتهای ویژهای مانند نمایشگر لمسی، طراحی تبدیلپذیر یا امکانات مبتنی بر هوش مصنوعی برخوردارند. در مقایسه با لپتاپهای گیمینگ، بسیاری از مدلهای Zenbook وزن کمتر و طراحی جمعوجورتری دارند و برای استفاده روزانه در محل کار، دانشگاه و سفر مناسبتر هستند. البته در مدلهای باریک این خانواده، قابلیت ارتقای RAM ممکن است محدود باشد. برای آشنایی با کانفیگهای مختلف میتوانید به بخش لپ تاپ ایسوس سری Zenbook در آداکشاپ مراجعه کنید.
ویژگیهای مهم Zenbook:
- طراحی باریک، وزن کم و کیفیت ساخت ردهبالا
- نمایشگرهای با کیفیت IPS و OLED در مدلهای مختلف
- پردازندههای مدرن Intel و AMD با عملکرد مناسب
- انتخاب کاربردی برای برنامهنویسی، طراحی و حمل روزانه
لپ تاپ ایسوس سری TUF Gaming
خانواده TUF Gaming یکی از محبوبترین سریهای گیمینگ ایسوس است که با هدف ارائه سختافزار قدرتمند در کنار قیمت مناسبتر نسبت به مدلهای پرچمدار ROG طراحی شده است. لپتاپهای این سری با پردازندههای Intel Core و AMD Ryzen، کارتهای گرافیک NVIDIA GeForce RTX و نمایشگرهایی با نرخ نوسازی بالا عرضه میشوند. این ترکیب، TUF Gaming را به انتخابی مناسب برای اجرای بازیهای روز، برنامهنویسی، مدلسازی سهبعدی و فعالیتهای گرافیکی تبدیل کرده است. طراحی مقاوم بدنه و سیستم خنککننده متناسب با سختافزار نیز از ویژگیهای مهم این خانواده محسوب میشوند.

لپتاپهای TUF Gaming در خانوادههای مختلفی مانند TUF Gaming A و TUF Gaming F تولید میشوند که از نظر پردازنده، اندازه نمایشگر و امکانات سختافزاری تفاوت دارند. مدلهای این سری معمولاً امکانات گیمینگ کاربردی را با هزینه کمتری نسبت به خانواده ROG ارائه میدهند؛ هرچند کیفیت نمایشگر، توان کارت گرافیک و قابلیت ارتقا در کانفیگهای مختلف یکسان نیست. اگر به دنبال لپتاپی برای بازی و پردازشهای نسبتاً سنگین هستید، میتوانید مدلهای موجود را در بخش خرید لپ تاپ TUF ایسوس آداکشاپ مقایسه کنید.
ویژگیهای مهم TUF Gaming:
- پردازندههای قدرتمند Intel و AMD همراه با گرافیک NVIDIA RTX
- نمایشگرهای سریع با نرخ نوسازی مناسب گیمینگ
- طراحی مقاوم و سیستم خنککننده مناسب پردازشهای سنگین
- قیمت اقتصادیتر نسبت به بسیاری از مدلهای پرچمدار ROG
لپ تاپ ایسوس سری ROG
ROG یا Republic of Gamers، خانواده لپتاپهای گیمینگ ردهبالای ایسوس است که با تمرکز بر قدرت پردازشی، گرافیک حرفهای، نمایشگرهای پیشرفته و سیستم خنککننده قدرتمند طراحی شدهاند. لپتاپهای این سری برای اجرای بازیهای سنگین، رندرینگ سهبعدی، تدوین و سایر فعالیتهای حرفهای مناسباند؛ البته هر خانواده ROG ویژگیهای متفاوتی دارد. مدلهای ROG Strix با تمرکز بر عملکرد گیمینگ، نرخ نوسازی بالا و خنککنندگی قدرتمند عرضه میشوند، درحالیکه سری ROG Strix SCAR با سختافزار پرچمدار و امکانات پیشرفتهتر، کاربران حرفهای و گیمرهای رقابتی را هدف قرار میدهد.

در مقابل، سری ROG Zephyrus با طراحی باریکتر، وزن مناسبتر و نمایشگرهای باکیفیت، ترکیبی از قدرت سختافزاری و قابلیت حمل را ارائه میدهد. مدلهای ROG Zephyrus Duo نیز با بهرهگیری از دو نمایشگر، فضای بیشتری برای مدیریت نرمافزارها، تدوین و انجام همزمان چند فعالیت فراهم میکنند. برای آشنایی دقیقتر با تفاوت این خانوادهها، مقایسه مشخصات و شناخت مدلهای برتر، پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین لپ تاپ ROG ایسوس را در آداک مگ مطالعه کنید.
ویژگیهای مهم ROG
- پردازنده و GPU قدرتمند برای بازی و تولید محتوای سنگین
- نمایشگرهای پیشرفته با ابعاد و فناوریهای متفاوت
- تنوع شاسی در Strix، SCAR و Zephyrus
- هزینه خرید بالاتر و اهمیت بیشتر وزن و سیستم خنککننده
لپ تاپ ایسوس سری ProArt
خانواده ProArt سری تخصصی ایسوس برای طراحان، تدوینگران، هنرمندان دیجیتال و تولیدکنندگان محتوای حرفهای است. برخلاف لپتاپهای گیمینگ که بیشتر بر اجرای بازی و نرخ فریم بالا تمرکز دارند، محصولات ProArt با توجه ویژه به کیفیت نمایشگر، دقت رنگ، قدرت پردازش و امکانات مورد نیاز نرمافزارهای خلاقانه طراحی میشوند. این لپتاپها در مدلهای مختلف از پردازندههای قدرتمند Intel و AMD، کارتهای گرافیک NVIDIA RTX و نمایشگرهای باکیفیت OLED استفاده میکنند و برای فعالیتهایی مانند تدوین ویدئو، طراحی گرافیک، انیمیشن و مدلسازی سهبعدی مناسباند.

لپتاپهای ProArt در خانوادههایی مانند ProArt P16 و مدلهای تبدیلپذیر ProArt PX13 عرضه میشوند که برای شیوههای کاری متفاوت طراحی شدهاند. نمایشگرهای با پوشش رنگ گسترده، امکانات کنترلی مانند ASUS DialPad در برخی مدلها و پشتیبانی از نرمافزارهای تخصصی تولید محتوا، از ویژگیهای قابلتوجه این خانواده هستند. در کنار قدرت پردازشی، طراحی بعضی مدلها بهگونهای است که امکان استفاده در استودیو، محل کار و پروژههای خارج از دفتر را فراهم میکند. برای شناخت گزینههای این خانواده میتوانید بخش لپ تاپ ایسوس ProArt را در آداکشاپ مشاهده کنید.
ویژگیهای مهم ProArt:
- نمایشگرهای حرفهای با دقت رنگ بالا
- سختافزار مناسب تدوین، طراحی و رندرینگ سهبعدی
- امکانات اختصاصی تولید محتوا در مدلهای منتخب
تفاوت VivoBook و Zenbook ایسوس چیست؟
VivoBook معمولاً نقطه شروع کاربردیتری برای خرید روزمره و کنترل هزینه است، درحالیکه Zenbook در بسیاری از مدلها روی طراحی باریکتر، نمایشگر پیشرفتهتر و تجربه حمل تمرکز میکند. اما هر دو ممکن است با پردازندههای مختلف عرضه شوند و بعضی VivoBookها از نظر توان خام به برخی Zenbookها نزدیک باشند. اگر نیاز شما Office و کلاس آنلاین است، پرداخت هزینه اضافه برای Zenbook شاید ضروری نباشد؛ اگر وزن، پنل دقیق و کیفیت تجربه روزانه اولویت دارند، اختلاف قیمت میتواند توجیه پیدا کند. تصمیم نهایی را براساس SKU، نه فقط نام خانواده بگیرید.
تفاوت لپ تاپ TUF Gaming و ROG ایسوس چیست؟
در بسیاری از مدلهای همرده، لپتاپهای TUF Gaming با هدف ارائه عملکرد مناسب در بازی و کنترل هزینه طراحی میشوند، درحالیکه خانواده ROG تمرکز بیشتری بر سختافزار قدرتمند، نمایشگرهای پیشرفته، طراحی حرفهای و امکانات اختصاصی گیمینگ دارد. البته نمیتوان گفت هر لپتاپ ROG الزاماً از تمام مدلهای TUF سریعتر است؛ زیرا نسل پردازنده، مدل کارت گرافیک، توان مصرفی GPU یا همان TGP و عملکرد سیستم خنککننده نقش مهمی در قدرت نهایی دستگاه دارند.
بهترین لپ تاپ ایسوس برای کاربریهای مختلف
یک مدل ممکن است برای دو کاربر با بودجه برابر، انتخابهای کاملاً متفاوتی ایجاد کند. قبل از خرید مشخص کنید نرمافزار اصلی شما چیست، چند ساعت در روز کار سنگین انجام میدهید، دستگاه را چند بار جابهجا میکنید و آیا برنامه توسعه کاری در دو یا سه سال آینده دارید. پیشنهادهای زیر فقط از میان همین ۱۳ کانفیگ انتخاب شدهاند و به معنی برتری مطلق آنها نسبت به همه محصولات بازار نیستند.
بهترین لپ تاپ دانشجویی ایسوس
برای دانشجویانی که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق، شرکت در کلاسهای آنلاین، تهیه ارائههای دانشگاهی و کار با نرمافزارهایی مانند Word، Excel و PowerPoint میکنند، لپتاپهای ایسوس سری VivoBook انتخابهای مناسبی هستند. مدلهای مجهز به پردازنده Core i3 برای فعالیتهای روزمره و پروژههای سبک دانشگاهی عملکرد قابلقبولی دارند، درحالیکه نسخههای Core 7 قدرت بیشتری برای اجرای همزمان چند برنامه ارائه میدهند. از طرف دیگر، ExpertBook B3 Flip با نمایشگر لمسی و طراحی تبدیلپذیر برای یادداشتبرداری، مطالعه جزوههای دیجیتال و ارائههای تعاملی کاربرد دارد. دانشجویانی هم که هر روز لپتاپ خود را به دانشگاه میبرند، میتوانند Zenbook 14 را به دلیل ابعاد جمعوجور و وزن مناسب در اولویت قرار دهند.

البته انتخاب لپ تاپ دانشجویی ایسوس به رشته تحصیلی و نرمافزارهای موردنیاز بستگی دارد. برای مثال، دانشجویان رشتههای مدیریت، حسابداری و علوم انسانی معمولاً به کارت گرافیک مستقل نیاز ندارند؛ اما دانشجویان معماری، مهندسی و هنر ممکن است با نرمافزارهایی مانند AutoCAD، Revit، Photoshop و ابزارهای مدلسازی سهبعدی کار کنند. در چنین شرایطی، پردازنده قدرتمندتر، حافظه RAM بیشتر و گاهی کارت گرافیک مستقل اهمیت پیدا میکند. بنابراین بهتر است هنگام انتخاب لپتاپ، علاوه بر بودجه، به وزن دستگاه، شارژدهی، کیفیت نمایشگر و نیازهای درسی سالهای آینده توجه شود. برای بررسی گزینههای بیشتر از برندهای مختلف نیز پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین لپ تاپ دانشجویی را در آداک مگ مطالعه کنید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ دانشجویی:
- پردازنده: Intel Core i3 / i5 یا AMD Ryzen 3 / 5 و بالاتر
- حافظه RAM: حداقل ۸ گیگابایت، پیشنهادی ۱۶ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۵۱۲ گیگابایت
- کارت گرافیک: آنبرد برای کارهای عمومی، RTX برای پردازشهای گرافیکی
- نمایشگر: ۱۴ تا ۱۶ اینچ، Full HD یا بالاتر
- وزن: ترجیحاً کمتر از ۱.۷ کیلوگرم
- باتری: شارژدهی مناسب برای کلاس و مطالعه
- اتصالات: USB-A، USB-C، HDMI و Wi-Fi
بهترین لپ تاپ ایسوس برای کارهای اداری و حسابداری
برای کارهای اداری و حسابداری، سرعت اجرای نرمافزارها، عملکرد پایدار و امکان مدیریت همزمان چند برنامه اهمیت زیادی دارد. لپتاپهای سری ExpertBook ایسوس با تمرکز بر نیازهای محیط کار طراحی شدهاند و برای حسابداران، مدیران و کاربران سازمانی گزینههای مناسبی هستند. در میان مدلهای این فهرست، ExpertBook P1 P1503CVA با پردازنده Core i7-13620H و رم ۱۶ گیگابایت، توان پردازشی مناسبی برای کار با فایلهای حجیم Excel، نرمافزارهای حسابداری، گزارشگیری و اجرای همزمان چند برنامه اداری ارائه میدهد.

در مقابل، اگر بخش زیادی از فعالیت روزانه شما به جلسات کاری، ارائه پروژه و یادداشتبرداری اختصاص دارد، ExpertBook B3 Flip با نمایشگر لمسی و طراحی ۳۶۰ درجه انتخاب کاربردیتری خواهد بود. در خرید لپتاپ اداری ایسوس، کیفیت کیبورد، تنوع پورتها، قابلیت ارتقای حافظه و سازگاری با نرمافزارهای سازمانی اهمیت ویژهای دارند. همچنین استفاده از حافظه SSD و رم کافی باعث میشود اجرای برنامهها و جابهجایی بین اسناد با سرعت بیشتری انجام شود و دستگاه برای چندین سال پاسخگوی نیازهای کاری باشد.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ اداری و حسابداری ایسوس:
- پردازنده: Intel Core i5 / i7 یا AMD Ryzen 5 / 7
- حافظه RAM: حداقل ۸، پیشنهادی ۱۶ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۵۱۲ گیگابایت
- کارت گرافیک: گرافیک مجتمع Intel یا AMD
- نمایشگر: ۱۴ تا ۱۶ اینچ، Full HD یا بالاتر
- کیبورد: راحت و ترجیحاً مجهز به بخش اعداد
- اتصالات: USB-A، USB-C، HDMI و در صورت نیاز LAN
- قابلیت ارتقا: امکان افزایش RAM و حافظه SSD
بهترین لپ تاپ ایسوس برای برنامهنویسی
برای برنامهنویسی، انتخاب لپتاپ ایسوس تا حد زیادی به زبان برنامهنویسی، محیط توسعه و حجم پروژهها بستگی دارد. برای توسعه وب، Python، کار با Visual Studio Code و سایر محیطهای برنامهنویسی، لپتاپهای مجهز به پردازندههای Intel Core i5، Core i7، Core Ultra یا AMD Ryzen 5 و Ryzen 7 عملکرد مناسبی ارائه میدهند. در میان مدلهای این فهرست، ExpertBook P1 P1503CVA با پردازنده Core i7-13620H و رم ۱۶ گیگابایت، گزینهای مناسب برای توسعه نرمافزار، اجرای IDE های مختلف و پروژههای پردازشی است. در مقابل، Zenbook 14 UX3405 با طراحی سبکتر و ابعاد جمعوجور، برای برنامهنویسانی که مرتب در حال جابهجایی هستند، انتخاب کاربردیتری محسوب میشود.

برای فعالیتهای سنگینتر مانند اجرای Docker، ماشینهای مجازی، Android Studio و توسعه پروژههای بزرگ، حافظه RAM و عملکرد چندهستهای پردازنده اهمیت بیشتری پیدا میکنند. در این شرایط، رم ۳۲ گیگابایتی میتواند تجربه روانتری نسبت به ۱۶ گیگابایت فراهم کند. همچنین برنامهنویسان فعال در حوزه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازشهای GPU محور میتوانند سراغ مدلهای TUF Gaming و ROG مجهز به کارت گرافیک NVIDIA RTX بروند. برای آشنایی کاملتر با معیارهای انتخاب و مقایسه مدلهای مختلف، پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین لپ تاپ مناسب برنامه نویسی را در آداک مگ مطالعه کنید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ ایسوس برای برنامهنویسی:
- پردازنده: Intel Core i5 / i7 / Ultra یا AMD Ryzen 5 / 7
- حافظه RAM: حداقل ۱۶، پیشنهادی ۳۲ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۵۱۲ گیگابایت، پیشنهادی ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: مجتمع برای توسعه عمومی، RTX برای پردازشهای GPU محور
- نمایشگر: ۱۴ تا ۱۶ اینچ، WUXGA یا بالاتر
- باتری: شارژدهی مناسب برای برنامهنویسی روزانه
- کیبورد: ارگونومیک و مناسب تایپ طولانی
- قابلیت ارتقا: ترجیحاً امکان افزایش RAM و SSD
بهترین لپ تاپ ایسوس برای طراحی گرافیک و فتوشاپ
برای طراحی گرافیک، کار با Photoshop، Illustrator و سایر نرمافزارهای طراحی دیجیتال، انتخاب لپتاپ ایسوس بیشتر به کیفیت نمایشگر، قدرت پردازنده و ظرفیت حافظه RAM بستگی دارد. برخلاف تصور رایج، بسیاری از پروژههای گرافیکی دوبعدی به کارت گرافیک بسیار قدرتمند نیاز ندارند و نمایشگری با دقت رنگ بالا میتواند اهمیت بیشتری داشته باشد. در میان مدلهای این فهرست، Zenbook 14 UX3405 با طراحی جمعوجور و پردازنده Core Ultra 7، گزینه مناسبی برای طراحانی است که به قابلیت حمل اهمیت میدهند. در مقابل، ROG Zephyrus G16 GU605CR با نمایشگر OLED، رم ۶۴ گیگابایتی و گرافیک RTX 5070 Ti برای پروژههای حرفهای و سنگینتر انتخاب قدرتمندتری محسوب میشود.

برای کار با فایلهای حجیم Photoshop، پروژههای چندلایه، طراحی تبلیغاتی و اجرای همزمان چند نرمافزار، حافظه RAM حداقل ۱۶ گیگابایت و ترجیحاً ۳۲ گیگابایت پیشنهاد میشود. همچنین نمایشگری با پوشش رنگ مناسب sRGB یا DCI-P3 و دقت رنگ بالا، نقش مهمی در نمایش صحیح رنگها دارد. برای فعالیتهایی مانند طراحی سهبعدی، موشنگرافیک و رندرینگ نیز مدلهای مجهز به کارت گرافیک NVIDIA RTX انتخاب مناسبتری هستند. اگر قصد دارید معیارهای فنی و مدلهای بیشتری را بررسی کنید، پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین لپ تاپ برای طراحی گرافیک را در آداک مگ مطالعه کنید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ ایسوس برای طراحی گرافیک:
- پردازنده: Intel Core i5 / i7 / Ultra یا AMD Ryzen 5 / 7
- حافظه RAM: حداقل ۱۶، پیشنهادی ۳۲ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۵۱۲ گیگابایت، پیشنهادی ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: مجتمع برای طراحی دوبعدی، RTX برای پردازشهای سنگین
- نمایشگر: IPS یا OLED با وضوح WUXGA یا بالاتر
- دقت رنگ: ترجیحاً پوشش ۱۰۰٪ sRGB و قابلیت Calibration
- اندازه نمایشگر: ۱۴ تا ۱۶ اینچ
- قابلیت ارتقا: ترجیحاً امکان افزایش RAM و SSD
بهترین لپ تاپ ایسوس برای تدوین و تولید محتوا
برای تدوین ویدئو و تولید محتوا با نرمافزارهایی مانند Adobe Premiere Pro، After Effects و DaVinci Resolve، انتخاب لپتاپ ایسوس به قدرت پردازنده، کارت گرافیک، ظرفیت RAM و سرعت حافظه SSD بستگی دارد. تدوین ویدئوهای Full HD و پروژههای 4K، بهویژه هنگام استفاده از افکتهای سنگین، اصلاح رنگ و پردازش چند لایه ویدئویی، به سختافزار قدرتمندتری نیاز دارد. در میان مدلهای این فهرست، TUF Gaming F16 FX608JMR با پردازنده Core i7-14650HX، کارت گرافیک RTX 5060 و رم ۳۲ گیگابایت، گزینه مناسبی برای تدوین حرفهای، تولید محتوای ویدئویی و اجرای پروژههای نسبتاً سنگین است.

برای تدوینگرانی که علاوه بر قدرت سختافزاری به کیفیت نمایشگر و دقت رنگ اهمیت میدهند، ROG Zephyrus G16 GU605CR با نمایشگر OLED، رم ۶۴ گیگابایت و گرافیک RTX 5070 Ti انتخاب پیشرفتهتری محسوب میشود. این ترکیب برای تدوین ویدئوهای باکیفیت، اصلاح رنگ و اجرای همزمان چند نرمافزار کاربرد دارد. همچنین ROG Zephyrus Duo با دو نمایشگر OLED، فضای کاری گستردهتری برای مدیریت Timeline، پنلهای تدوین و پیشنمایش ویدئو فراهم میکند. در انتخاب لپتاپ مناسب تدوین، علاوه بر رزولوشن ویدئو، نوع Codec، تعداد افکتها، کیفیت نمایشگر و سرعت خروجی گرفتن از پروژه نیز اهمیت دارند.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ ایسوس برای تدوین و تولید محتوا:
- پردازنده: Intel Core i7 / Ultra 7 یا AMD Ryzen 7 و بالاتر
- حافظه RAM: حداقل ۱۶، پیشنهادی ۳۲ تا ۶۴ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۱ ترابایت NVMe
- کارت گرافیک: NVIDIA RTX 4050 یا بالاتر
- حافظه گرافیکی: حداقل ۶، ترجیحاً ۸ گیگابایت VRAM یا بیشتر
- نمایشگر: IPS یا OLED با وضوح WUXGA یا بالاتر
- دقت رنگ: ترجیحاً ۱۰۰٪ sRGB یا پوشش گسترده DCI-P3
- سیستم خنککننده: مناسب پردازشهای طولانی و رندر ویدئو
بهترین لپ تاپ ایسوس برای معماری و نرمافزارهای مهندسی
برای دانشجویان و متخصصان معماری، انتخاب لپتاپ ایسوس به نوع نرمافزارها، پیچیدگی پروژهها و حجم مدلهای سهبعدی بستگی دارد. فعالیتهایی مانند نقشهکشی در AutoCAD، مدلسازی با Revit و SketchUp و رندرینگ در Corona Renderer، V-Ray و Enscape نیازهای سختافزاری متفاوتی دارند. برای نقشهکشی دوبعدی و پروژههای سبک، پردازنده میانرده و گرافیک مجتمع مناسب میتواند کافی باشد؛ اما مدلسازی سهبعدی و رندرینگ حرفهای به پردازنده قدرتمند، حافظه RAM بیشتر و در رندرهای GPU محور به کارت گرافیک مستقل نیاز دارد. در میان مدلهای این فهرست، TUF Gaming F16 FX608JMR با پردازنده Core i7-14650HX، رم ۳۲ گیگابایت و گرافیک RTX 5060 گزینه مناسبی برای پروژههای معماری و مدلسازی سهبعدی است.

برای پروژههای پیچیدهتر، ROG Strix G16 G615JPR با پردازنده Core i9-14900HX و گرافیک RTX 5070 قدرت پردازشی بیشتری در اختیار معماران قرار میدهد. همچنین ROG Strix G18 G815LR با نمایشگر ۱۸ اینچی WQXGA، فضای کاری گستردهتری برای مشاهده نقشهها، مدیریت پنلهای نرمافزاری و کار با مدلهای سهبعدی فراهم میکند. در پروژههای بزرگ Revit و رندرهای سنگین، ظرفیت RAM و حافظه گرافیکی VRAM اهمیت ویژهای دارند. برای انتخاب بهترین لپتاپ ایسوس مناسب معماری، بهتر است نوع موتور رندر، حجم پروژهها و نیاز به حمل روزانه دستگاه را در نظر بگیرید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ ایسوس برای معماری و مهندسی:
- پردازنده: Intel Core i7 / i9 / Ultra 7 یا AMD Ryzen 7 / 9
- حافظه RAM: حداقل ۱۶، پیشنهادی ۳۲ تا ۶۴ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۱ ترابایت NVMe
- کارت گرافیک: NVIDIA RTX 4050 یا بالاتر
- حافظه گرافیکی: ترجیحاً ۸ گیگابایت VRAM یا بیشتر برای رندر گرافیک محور
- نمایشگر: ۱۵ تا ۱۸ اینچ، WUXGA یا بالاتر
- سیستم خنککننده: مناسب مدلسازی و رندرهای طولانی
- قابلیت ارتقا: امکان افزایش RAM و SSD
بهترین لپ تاپ ایسوس مناسب رندرینگ سهبعدی
برای انتخاب بهترین لپ تاپ ایسوس مناسب رندرینگ، ابتدا باید نوع نرمافزار و موتور رندر را در نظر گرفت. نرمافزارهایی مانند Corona Renderer بیشتر از قدرت پردازنده مرکزی (CPU) استفاده میکنند؛ بنابراین تعداد هستهها، عملکرد چندهستهای و ظرفیت RAM اهمیت زیادی دارند. در مقابل، موتورهای رندر گرافیکی مانند V-Ray GPU، Blender Cycles و OctaneRender به کارت گرافیک قدرتمند و حافظه اختصاصی VRAM وابستهاند. در میان مدلهای این فهرست، TUF Gaming F16 FX608JMR با پردازنده Core i7-14650HX، رم ۳۲ گیگابایت و گرافیک RTX 5060 برای مدلسازی سهبعدی و رندر پروژههای متوسط تا نسبتاً سنگین مناسب است.

برای رندرینگ حرفهای و پروژههای پیچیدهتر، ROG Strix G16 G615JPR با پردازنده Core i9-14900HX و گرافیک RTX 5070 قدرت بیشتری در اختیار کاربران قرار میدهد. همچنین ROG Zephyrus G16 GU605CR با رم ۶۴ گیگابایت و گرافیک RTX 5070 Ti مجهز به ۱۲ گیگابایت VRAM، برای پردازش صحنههای گرافیکی حجیم گزینه قدرتمندی است. در بالاترین سطح نیز ROG Strix SCAR 18 G835LX با گرافیک RTX 5090 و حافظه اختصاصی ۲۴ گیگابایت، ظرفیت بیشتری برای رندرهای گرافیک محور و پروژههای سهبعدی پیچیده فراهم میکند. در کنار قدرت سختافزاری، عملکرد پایدار سیستم خنککننده هنگام رندرهای طولانی نیز اهمیت زیادی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین لپ تاپ برای رندرینگ از آداکمگ را مطالعه کنید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ ایسوس برای رندرینگ:
- پردازنده: Intel Core i7 / i9 / Ultra 9 یا AMD Ryzen 7 / 9
- حافظه RAM: حداقل ۳۲، پیشنهادی ۶۴ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۱ ترابایت NVMe
- کارت گرافیک: NVIDIA RTX 4060 / 5060 یا بالاتر
- حافظه گرافیکی: حداقل ۸، پیشنهادی ۱۲ تا ۲۴ گیگابایت VRAM
- نمایشگر: ۱۶ تا ۱۸ اینچ، WUXGA یا بالاتر
- سیستم خنککننده: مناسب رندرهای سنگین و طولانی
- قابلیت ارتقا: پشتیبانی از افزایش RAM و SSD
بهترین لپ تاپ گیمینگ ایسوس
برای انتخاب بهترین لپ تاپ گیمینگ ایسوس، قدرت کارت گرافیک، پردازنده، کیفیت نمایشگر و سیستم خنککننده اهمیت زیادی دارند. ایسوس با دو خانواده TUF Gaming و ROG، مدلهای متنوعی برای گیمرهای مبتدی تا حرفهای عرضه میکند. در میان محصولات این فهرست، TUF Gaming A17 با گرافیک RTX 4050 و TUF Gaming A16 با RTX 5050 برای اجرای بازیهای روز با رزولوشن Full HD و تنظیمات گرافیکی متناسب گزینههای مناسبی هستند. در سطح بالاتر، TUF Gaming F16 با RTX 5060 و ROG Strix G16 با RTX 5070، قدرت بیشتری برای اجرای بازیهای سنگین، استفاده از تنظیمات گرافیکی بالاتر و دستیابی به نرخ فریم بهتر در اختیار گیمرها قرار میدهند.

برای گیمرهای حرفهای، ROG Strix G18 با گرافیک RTX 5070 Ti و نمایشگر ۱۸ اینچی WQXGA تجربه جذابی از بازی روی صفحهنمایش بزرگ ارائه میدهد. در بالاترین رده نیز ROG Strix SCAR 18 با کارت گرافیک RTX 5090، پردازنده قدرتمند و سیستم خنککننده پیشرفته، برای اجرای بازیهای سنگین با تنظیمات گرافیکی بالا طراحی شده است. هنگام خرید لپتاپ گیمینگ ایسوس، علاوه بر مدل GPU، توان مصرفی کارت گرافیک (TGP)، نرخ نوسازی نمایشگر، میزان RAM و کیفیت خنککنندگی نیز اهمیت دارند. برای مقایسه دقیقتر مدلهای مختلف و شناخت تفاوت سریهای TUF و ROG، پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین لپ تاپ گیمینگ را در آداک مگ مطالعه کنید.
مشخصات پیشنهادی لپتاپ گیمینگ ایسوس:
- پردازنده: Intel Core i5 / i7 / i9 یا AMD Ryzen 5 / 7 / 9
- حافظه RAM: حداقل ۱۶، پیشنهادی ۳۲ گیگابایت
- حافظه SSD: حداقل ۵۱۲ گیگابایت، پیشنهادی ۱ ترابایت
- کارت گرافیک: NVIDIA RTX 4050 / 5050 یا بالاتر
- حافظه گرافیکی: حداقل ۶، ترجیحاً ۸ گیگابایت VRAM یا بیشتر
- نمایشگر: Full HD، WUXGA یا WQXGA
- نرخ نوسازی: حداقل ۱۴۴ هرتز، ترجیحاً ۱۶۵ هرتز یا بالاتر
- سیستم خنککننده: مناسب اجرای طولانی بازیها
- قابلیت ارتقا: ترجیحاً امکان افزایش RAM و SSD
راهنمای خرید لپ تاپ ایسوس و بررسی جزئیات در هنگام خرید
برای انتخاب لپتاپ ایسوس لازم نیست تمام اصطلاحات سختافزاری را حفظ کنید. مهمتر آن است که بدانید هر ویژگی چه تغییری در کار روزانه ایجاد میکند. اگر میخواهید معیارهای عمومی را جدا از برندها هم مرور کنید، مطلب راهنمای خرید لپ تاپ در آداکمگ مکمل همین مقاله است. اما در ادامه این مطلب، ما به بررسی هر چه دقیقتر ویژگیهای سخت افزاری لپ تاپ های ایسوس موجود در بازار خواهیم پرداخت.
شناخت مدل و کد فنی (پارت نامبر) لپ تاپهای ایسوس
لپتاپهای ایسوس علاوه بر نام تجاری مانند VivoBook، Zenbook، TUF Gaming و ROG، دارای یک کد فنی هستند که برای شناسایی خانواده محصول، طراحی دستگاه و نسخه سختافزاری آن استفاده میشود. برای مثال، دو لپتاپ با نام VivoBook 15 ممکن است از نظر پردازنده، نوع نمایشگر، حافظه و قابلیت ارتقا تفاوت داشته باشند. به همین دلیل، شناخت کد مدل به خریداران کمک میکند تا دستگاههای مشابه را راحتتر مقایسه کنند و تفاوت نسلها و کانفیگهای مختلف را بهتر بشناسند. کدهای ایسوس معمولاً از ترکیب چند حرف و عدد تشکیل شدهاند.
حروف ابتدایی در بسیاری از خانوادهها نشاندهنده گروه محصول هستند و بعضی اعداد نیز به اندازه نمایشگر یا نسل طراحی اشاره دارند. حروف انتهایی هم برای تفکیک نسخههای مختلف یک خانواده استفاده میشوند. البته این الگو در تمام محصولات یکسان نیست و معنی دقیق کد به سری و نسل دستگاه بستگی دارد.
| حروف ابتدایی | خانواده رایج | نمونه پارت نامبر | توضیحات |
| X | VivoBook | X1504VA | معمولاً در مدلهای عمومی و اقتصادی VivoBook دیده میشود. |
| M | VivoBook | M5606 | در برخی مدلهای VivoBook، از جمله نسخههای مجهز به پردازنده AMD، استفاده میشود. |
| UX | Zenbook | UX3405CA | در تعدادی از لپتاپهای باریک Zenbook با پردازنده Intel دیده میشود. |
| UM | Zenbook | UM3406 | در بسیاری از مدلهای Zenbook مجهز به پردازنده AMD استفاده میشود. |
| B | ExpertBook | B3402FVA | در خانوادههای تجاری ExpertBook، از جمله مدلهای تبدیلپذیر، رایج است. |
| P | ExpertBook | P1503CVA | در برخی خانوادههای اداری و تجاری ExpertBook کاربرد دارد. |
| FX | TUF Gaming | FX608JMR | در بسیاری از مدلهای TUF Gaming F با پردازنده Intel دیده میشود. |
| FA | TUF Gaming | FA608UH | در مدلهای TUF Gaming A با پردازنده AMD رایج است. |
| G | ROG Strix / SCAR | G615JPR | در برخی خانوادههای گیمینگ ROG Strix و SCAR استفاده میشود. |
| GU | ROG Zephyrus | GU605CR | در مدلهایی از خانواده Zephyrus G دیده میشود. |
| GX | ROG | GX651AX | در برخی محصولات خاص ROG، از جمله Zephyrus Duo، استفاده میشود. |
| H | ProArt | H7606 | در بعضی لپتاپهای حرفهای ProArt کاربرد دارد. |
این جدول الگوهای متداول نامگذاری را نشان میدهد. برای مثال، حروف FX در مدلهای TUF Gaming F اغلب با پلتفرم Intel و حروف FA در خانواده TUF Gaming A با پردازنده AMD همراه هستند. بااینحال، نمیتوان این الگو را به تمام سریها و نسلهای لپتاپ ایسوس تعمیم داد. البته تمام اعداد کد مدل، معنی عمومی و ثابتی ندارند. برای مثال، نباید از روی دو رقم انتهایی یک کد، سال ساخت یا نسل پردازنده را با قطعیت تعیین کرد؛ زیرا ایسوس در خانوادههای مختلف از الگوهای متفاوتی استفاده میکند.
تفاوت کد مدل با کانفیگ لپتاپ ایسوس
یکی از نکات مهم هنگام مقایسه لپتاپهای ایسوس، تفاوت کد مدل با کانفیگ سختافزاری است. برای مثال، دو لپتاپ با کد پایه X1504VA میتوانند پردازنده، حافظه RAM و ظرفیت SSD متفاوتی داشته باشند؛ درحالیکه طراحی کلی و خانواده محصول آنها یکسان است. حتی تغییر حروف انتهایی کد نیز گاهی نشاندهنده تفاوتهای سختافزاری مهم است. برای نمونه، ایسوس در خانواده ExpertBook P1، مدلهای P1503CVA و P1503CVAY را با مشخصات حافظه متفاوت عرضه کرده است. این موضوع نشان میدهد پسوندهای مدل صرفاً حروف تزئینی نیستند و میتوانند به نسخه متفاوتی از سختافزار اشاره کنند. در نتیجه، برای شناسایی کامل یک لپتاپ ایسوس، سه بخش اهمیت دارند: نام خانواده محصول، کد کامل مدل و مشخصات کانفیگ. کنار هم قرار گرفتن این اطلاعات باعث میشود تفاوت دستگاههای ظاهراً مشابه در پردازنده، نمایشگر، حافظه و امکانات سختافزاری روشنتر شود.
انتخاب پردازنده مناسب در لپ تاپ ایسوس
پردازنده باید با نوع بار کاری انتخاب شود. اگر کار اصلی شما مطالعه، جلسات آنلاین و Office است، یک CPU کممصرف مناسب و رم کافی معمولاً تجربه رضایتبخشی میسازد. در مقابل برای کامپایل پروژههای بزرگ، شبیهسازی، تبدیل ویدئو و رندر CPUمحور، توان پردازشی و پایداری عملکرد اهمیت بیشتری دارند. در هر کلاس پردازنده لپ تاپ نیز اختلاف نسل و محدودیت حرارتی میتواند نتیجه مقایسه را تغییر دهد.
تفاوت پردازندههای Intel Core، Core Ultra و AMD Ryzen
پردازندههای Intel و AMD در لپتاپهای ایسوس با سریهای مختلفی عرضه میشوند که هرکدام برای سطح مشخصی از عملکرد و مصرف انرژی طراحی شدهاند. پردازندههای Intel Core و Core Ultra در کنار AMD Ryzen، از کاربریهای روزمره و اداری گرفته تا برنامهنویسی، تولید محتوا و پردازشهای سنگین را پوشش میدهند. سریهای کممصرف معمولاً برای لپتاپهای سبک با شارژدهی بهتر مناسباند، درحالیکه پردازندههای قدرتمندتر برای اجرای نرمافزارهای سنگین و پردازشهای طولانی کاربرد دارند. هنگام انتخاب لپتاپ ایسوس، نسل پردازنده، تعداد هستهها، توان مصرفی و عملکرد واقعی آن اهمیت بیشتری از نام تجاری یا شماره سری پردازنده دارد.
| برند | سری پردازنده | ردههای رایج | کاربری مناسب |
| Intel | Core i | Core i3، i5، i7، i9 | از کاربری روزمره تا گیمینگ و پردازشهای سنگین |
| Intel | Core | Core 3، 5، 7 | کارهای اداری، دانشجویی و برنامهنویسی |
| Intel | Core Ultra | Ultra 5، 7، 9 | تولید محتوا، پردازش حرفهای و قابلیتهای AI |
| AMD | Ryzen | Ryzen 3، 5، 7، 9 | از استفاده عمومی تا گیمینگ و رندرینگ |
| AMD | Ryzen AI | Ryzen AI 5، 7، 9 | کارهای حرفهای و پردازشهای مبتنی بر AI |
| AMD | Ryzen AI Max | Ryzen AI Max و Max+ | پردازشهای حرفهای با گرافیک مجتمع قدرتمند |
تفاوت پردازندههای سری U، H، HS و HX
پسوند U عموماً به خانوادههای کممصرفتر اشاره دارد، H و HS معمولاً برای توان بیشتر در دستگاههای حرفهای یا گیمینگ به کار میروند و HX اغلب در رده پردازش سنگین با ظرفیت مصرف بالاتر دیده میشود. این دستهبندی راهنمای خوبی برای شروع است، نه تضمین سرعت. یک لپتاپ HX زیر بار طولانی به خنککنندگی سنگینتری نیاز دارد و در استفاده با باتری ممکن است رفتار متفاوتی نسبت به حالت اتصال به برق داشته باشد.
| سری پردازنده | سطح مصرف انرژی | قدرت پردازشی معمول | کاربری مناسب |
| U | کممصرف | سبک تا متوسط | کارهای روزمره، اداری، دانشجویی و برنامهنویسی سبک |
| H | متوسط تا بالا | متوسط تا قدرتمند | برنامهنویسی، تدوین، طراحی و کارهای مهندسی |
| HS | بهینهشده برای عملکرد و مصرف انرژی | قدرتمند | گیمینگ، تولید محتوا و لپتاپهای حرفهای باریک |
| HX | پرمصرفتر | بسیار قدرتمند | گیمینگ حرفهای، رندرینگ و پردازشهای سنگین |
تعداد هسته، توان مصرفی و عملکرد پایدار پردازنده
برای رندر CPUمحور، تعداد هستههای موثر و توان قابلحفظ در زمان طولانی مهماند؛ برای بسیاری از کارهای روزمره پاسخگویی تکهستهای و سرعت ذخیرهسازی نیز نقش زیادی دارند. هنگام خواندن Benchmark ببینید تست کوتاه بوده یا طولانی، لپتاپ در کدام Performance Mode کار کرده و دمای محیط چقدر بوده است. مقایسه امتیاز دو CPU بدون کنترل این شرایط ممکن است انتخاب اشتباه ایجاد کند.
انتخاب کارت گرافیک مناسب لپ تاپ ایسوس
وجود GPU مستقل زمانی ضروری میشود که نرمافزار یا بازی از توان آن استفاده کند. برای حسابداری، Office و بسیاری از برنامههای برنامهنویسی، گرافیک مجتمع کفایت میکند؛ در عوض برای بازی سهبعدی، افکتهای ویدئویی و رندر گرافیک محور، RTX میتواند تفاوت سنگین ایجاد کند. خود نام RTX نیز تمام داستان نیست و باید VRAM، TGP، پشتیبانی نرمافزار و نمایشگر را کنار آن گذاشت.
مقایسه گرافیک Intel و AMD با NVIDIA RTX
گرافیک مجتمع معمولاً از حافظه اصلی سیستم بهصورت اشتراکی بهره میبرد و مصرف و طراحی سادهتری امکانپذیر میکند. RTX Laptop GPU حافظه ویدئویی اختصاصی و قابلیتهای سختافزاری ویژهای دارد که در بازی و نرمافزارهای سازگار مفیدند. اما وجود NVIDIA بهخودیخود برتری در همه کارها نیست؛ اگر کاربر فقط متن و صفحات وب میبیند، وزن و شارژدهی بهتر ممکن است ارزش بیشتری از GPU مجزا داشته باشد.
| نوع گرافیک | سریهای رایج | حافظه گرافیکی | کاربری مناسب |
| Intel UHD Graphics | UHD | اشتراکی با RAM | کارهای اداری، دانشجویی و وبگردی |
| Intel Iris Xe | Iris Xe | اشتراکی با RAM | طراحی دوبعدی، برنامهنویسی و کارهای گرافیکی سبک |
| Intel Arc Graphics | Arc مجتمع | اشتراکی با RAM | تولید محتوا، ویرایش تصویر و بازیهای سبک تا متوسط |
| AMD Radeon Graphics | Radeon مجتمع | اشتراکی با RAM | کارهای روزمره، طراحی و بازیهای سبک تا متوسط |
| NVIDIA GeForce RTX | RTX 30، 40 و 50 Series | VRAM اختصاصی | گیمینگ، تدوین، مدلسازی سهبعدی و رندرینگ |
نکته: گرافیکهای مجتمع Intel و AMD معمولاً مصرف انرژی کمتری دارند و برای کاربری عمومی مناسباند. در مقابل، کارتهای گرافیک NVIDIA RTX Laptop GPU با حافظه اختصاصی و قدرت پردازشی بالاتر، برای فعالیتهای سنگین گرافیکی انتخاب مناسبتری هستند. البته میزان عملکرد به مدل GPU، نسل، توان مصرفی (TGP) و سیستم خنککننده بستگی دارد. همچنین Intel Arc و AMD Radeon در برخی محصولات بهصورت کارت گرافیک مستقل نیز عرضه میشوند.
تأثیر GPU TGP و توان مصرفی بر عملکرد کارت گرافیک
TGP نشان میدهد کارت گرافیک در چه محدوده توانی میتواند کار کند. برای نمونه در منابع رسمی این فهرست، RTX 5070 Ti در Strix G18 با حداکثر ۱۴۰ وات و در Zephyrus G16 با حداکثر ۱۱۵ وات معرفی شده است. این اختلاف، یک متغیر مهم در مقایسه دستگاههاست، اما به خودی خود درصد اختلاف FPS را مشخص نمیکند. خنککنندگی، CPU، رزولوشن، درایور و محدودیتهای بازی هم دخالت دارند.
ظرفیت VRAM و اهمیت آن برای بازی، طراحی و رندرینگ
حافظه ویدئویی بیشتر برای صحنههای بزرگ، بافتهای حجیم و برخی مدلهای محلی AI اهمیت دارد. RTX 4050 این فهرست شش گیگابایت، RTX 5060 و 5070 هشت گیگابایت، RTX 5070 Ti دوازده گیگابایت و RTX 5090 Laptop بیستوچهار گیگابایت VRAM دارند. ولی GPU با حافظه بیشتر الزاماً در همه بازیها سریعتر نیست. اگر موتور رندر پروژه شما CPUمحور است، حتی ظرفیت زیاد VRAM نیز جانشین پردازنده و RAM مناسب نمیشود.
| ظرفیت VRAM | نمونه کارت گرافیک | کاربری مناسب |
| ۶ گیگابایت | RTX 4050 | گیمینگ Full HD، طراحی و رندرینگ سبک |
| ۸ گیگابایت | RTX 5050، RTX 5060، RTX 5070 | گیمینگ، تدوین و مدلسازی سهبعدی متوسط |
| ۱۲ گیگابایت | RTX 5070 Ti | گیمینگ پیشرفته، رندرینگ و پروژههای سهبعدی سنگینتر |
| ۱۶ گیگابایت | RTX 5080 | رندرینگ حرفهای، صحنههای حجیم و پردازشهای گرافیک محور |
| ۲۴ گیگابایت | RTX 5090 | رندرینگ پیچیده، پروژههای سهبعدی بسیار حجیم و AI |
نکته: ظرفیت بیشتر VRAM به معنای قدرت پردازشی بالاتر نیست. عملکرد واقعی کارت گرافیک به معماری GPU، توان مصرفی (TGP)، پهنای باند حافظه و سیستم خنککننده بستگی دارد. همچنین میزان VRAM مورد نیاز با توجه به نوع بازی، رزولوشن، موتور رندر و حجم پروژه متفاوت است.
فناوری MUX Switch و Advanced Optimus
در لپتاپهای گیمینگ سازگار، MUX Switch امکان تغییر مسیر نمایش تصویر بین GPU مجتمع و مستقل را فراهم میکند. Advanced Optimus میتواند در پیکربندیهای پشتیبانیشده این جابهجایی را هوشمندتر انجام دهد. این قابلیتها ممکن است روی عملکرد بازی، تأخیر یا مصرف انرژی اثر بگذارند؛ اما همه مدلها و همه خروجیهای تصویر رفتار یکسان ندارند. برای خرید، وجود واقعی قابلیت در همان کد کانفیگ و تنظیمات نرمافزاری آن را بررسی کنید.
حافظه RAM در لپ تاپ ایسوس
رم کم حتی کنار پردازنده قوی هم میتواند باعث کندی جابهجایی بین برنامهها شود. برای استفاده عمومی، ۱۶ گیگابایت انتخابی مطمئنتر از ۸ گیگابایت است، هرچند نیاز واقعی سبک ممکن است با ۸ گیگابایت هم انجام شود. پروژههای تدوین، چند VM، رندرینگ و فایلهای بزرگ میتوانند از ۳۲ یا ۶۴ گیگابایت سود ببرند. مهمتر از عدد اولیه، امکان تغییر ظرفیت در آینده است.

این استانداردها در سرعت، مصرف و معماری پیادهسازی تفاوت دارند. LPDDR5X معمولاً در دستگاههای باریک بهصورت حافظه لحیمشده به کار میرود؛ درحالیکه DDR4 یا DDR5 در بسیاری از لپتاپها با ماژول SO-DIMM قابل تعویضاند. اما هیچ استانداردی به خودی خود سرعت کل لپتاپ را تعیین نمیکند. برای کاربر، مقدار حافظه و امکان ارتقا اغلب از اختلاف جزئی سرعت اسمی مهمتر است.
قابلیت ارتقای RAM و تفاوت رم لحیمشده با اسلاتدار
اگر قصد دارید چند سال با لپتاپ کار کنید، قبل از خرید بپرسید حافظه onboard است یا ماژول دارد، چند اسلات اشغال شده و سقف پشتیبانی چقدر است. Zenbook 14 UX3405 و Zephyrus G16 و Duo در کانفیگهای بررسیشده رم لحیمشده دارند؛ در مقابل ExpertBook P1 امکان ارتقای گستردهتری ارائه میکند. در VivoBook X1504VA ترکیب حافظه بسته به نسخه تغییر میکند و باید به مشخصات دقیق دستگاه مراجعه کرد.
حافظه SSD و قابلیت ارتقای فضای ذخیرهسازی
برای اکثر خریداران، انتخاب SSD مناسب یعنی سرعت کافی، ظرفیت متناسب و امکان پشتیبانگیری ایمن. ۵۱۲ گیگابایت برای شروع کار عمومی قابلقبول است، اما بازیهای حجیم، فایلهای ویدئویی و پروژههای معماری میتوانند آن را سریع پر کنند. یک ترابایت در بسیاری از کاربردهای حرفهای نقطه شروع راحتتری است؛ دو ترابایت نیز برای آرشیو داخلی مفید خواهد بود. حتی SSD بزرگ جایگزین Backup جداگانه نیست.

نسل بالاتر PCIe میتواند پهنای باند بیشتری فراهم کند، ولی سرعت واقعی به SSD، کنترلر، ظرفیت، دما و پشتیبانی لپتاپ وابسته است. در باز کردن یک سند Word یا مرورگر، تفاوت نسلها ممکن است محسوس نباشد؛ در جابهجایی فایلهای بزرگ و پروژههای خاص اهمیت بیشتری پیدا میکند. تنها بر اساس عبارت Gen 5 برای خرید هزینه اضافه نپردازید؛ ابتدا نوع استفاده را مشخص کنید. وجود دو اسلات M.2 یعنی امکان نصب دو SSD در پیکربندیهای سازگار، اما ظرفیت، سرعت و نوع اسلاتها لزوماً یکسان نیست. در TUF A17 مجهز به Ryzen 7 7445HS، ASUS برای اسلات دوم محدودیت پهنای باند اعلام کرده است. همچنین تعداد اسلاتهای فیزیکی را نباید با تعداد جایگاه آزاد اشتباه گرفت؛ ممکن است هر دو اشغال باشند. قبل از ارتقا، ابعاد ماژول، ظرفیت پشتیبانی، گارانتی و شرایط باز کردن دستگاه را بررسی کنید.
کیفیت نمایشگر لپ تاپ ایسوس
نمایشگر یکی از معدود اجزایی است که تقریباً در تمام ساعات استفاده با آن سروکار دارید. خریدار گیمینگ باید نرخ نوسازی و زمان پاسخگویی را سنگین بگیرد؛ طراح باید پوشش رنگ، Calibration و روشنایی را بررسی کند؛ کاربر اداری به خوانایی متن، زاویه دید و بازتاب نور اهمیت میدهد. پس یک پنل «بهتر» برای همه افراد وجود ندارد.

تفاوت پنل IPS و OLED در لپ تاپهای ایسوس
پنلهای IPS معمولاً گزینههای متنوعی با روشنایی، نرخ نوسازی و پوشش رنگ مختلف دارند؛ OLED به دلیل کنترل نور در سطح پیکسل، مشکی عمیق و کنتراست بالا ارائه میکند. در مقابل، نگرانی درباره عناصر ثابت تصویر و شیوه استفاده طولانی باید برای OLED در نظر گرفته شود. Mini LED نیز گزینه دیگری است که در بعضی پرچمداران ROG برای HDR و روشنایی بالا استفاده میشود. برای قضاوت نهایی مشخصات دقیق و تست نمایشگر ضروری است.
رزولوشن FHD، WUXGA، WQXGA و 4K
لپتاپهای ایسوس با رزولوشنهای مختلفی از HD و Full HD تا WQXGA، 3K و 4K عرضه میشوند. تفاوت این نمایشگرها تنها در وضوح تصویر نیست؛ تعداد پیکسلها و نسبت تصویر نیز بر فضای کاری، خوانایی متن، کیفیت نمایش جزئیات و میزان پردازش گرافیکی تأثیر میگذارند. در خانوادههای VivoBook و ExpertBook معمولاً نمایشگرهای اقتصادیتر دیده میشود، درحالیکه سریهای Zenbook، ProArt و ROG در کانفیگهای پیشرفته از پنلهای با وضوح بالاتر استفاده میکنند.
جدول زیر رزولوشنهای اصلی و برخی نمونههای قدیمی یا خاص لپتاپهای ASUS را بر اساس مشخصات رسمی سازنده مقایسه میکند.
| نام رزولوشن | تعداد پیکسل | نسبت تصویر | مجموع پیکسل | کاربرد مناسب |
| HD | 1366×768 | 16:9 | ۱.۰۵ میلیون | امور ساده و لپتاپهای اقتصادی قدیمی |
| HD+ | 1600×900 | 16:9 | ۱.۴۴ میلیون | استفاده عمومی در برخی مدلهای قدیمی |
| Full HD (FHD) | 1920×1080 | 16:9 | ۲.۰۷ میلیون | دانشجویی، اداری، تماشای فیلم و گیمینگ |
| WUXGA / FHD+ | 1920×1200 | 16:10 | ۲.۳۰ میلیون | برنامهنویسی، کار اداری و تولید محتوا |
| FHD با نسبت 3:2 | 1920×1280 | 3:2 | ۲.۴۶ میلیون | مطالعه، یادداشتبرداری و برخی مدلهای تاشو |
| QHD / WQHD | 2560×1440 | 16:9 | ۳.۶۹ میلیون | گیمینگ و کارهای گرافیکی |
| WQXGA / 2.5K | 2560×1600 | 16:10 | ۴.۱۰ میلیون | گیمینگ حرفهای، طراحی و تدوین |
| 3K | 2880×1620 | 16:9 | ۴.۶۷ میلیون | تولید محتوا و نمایش تصاویر با جزئیات بالا |
| 2.5K با نسبت 4:3 | 2560×1920 | 4:3 | ۴.۹۲ میلیون | نمایشگرهای خاص و تاشو |
| 2.8K / 3K | 2880×1800 | 16:10 | ۵.۱۸ میلیون | طراحی گرافیک، تدوین و لپتاپهای OLED |
| QHD+ | 3200×1800 | 16:9 | ۵.۷۶ میلیون | طراحی و کار حرفهای در برخی نسلهای قدیمی |
| 3.2K | 3200×2000 | 16:10 | ۶.۴۰ میلیون | طراحی حرفهای، تدوین و ویرایش عکس |
| 4K UHD | 3840×2160 | 16:9 | ۸.۲۹ میلیون | تدوین 4K و تولید محتوای حرفهای |
| 4K UHD+ / WQUXGA | 3840×2400 | 16:10 | ۹.۲۲ میلیون | تدوین، طراحی و پردازش تصویر با وضوح بسیار بالا |
نکته مهم: رزولوشن بالاتر همیشه به معنای نمایشگر بهتر نیست. برای مثال، یک پنل WUXGA با پوشش رنگ کامل sRGB و روشنایی مناسب ممکن است برای طراحی گرافیک از یک پنل WQXGA با دقت رنگ پایین انتخاب بهتری باشد. همچنین افزایش رزولوشن در بازیها، تعداد پیکسلهایی را که GPU پردازش میکند بیشتر کرده و میتواند نرخ فریم را کاهش دهد.
روشنایی، پوشش رنگ sRGB و DCI-P3 و دقت رنگ
پوشش ۱۰۰ درصد sRGB برای بسیاری از فعالیتهای گرافیکی وب مفید است و گستره DCI-P3 برای بعضی پروژههای تصویری اهمیت دارد. ولی پوشش وسیع رنگ با دقت رنگ یکسان نیست. برای تصمیم حرفهای باید علاوه بر Gamut، میزان خطای رنگ، حالتهای نمایشگر، Calibration و روشنایی قابلاستفاده را سنجید. دو لپتاپ با برچسب OLED ممکن است در مدیریت رنگ تجربه متفاوتی داشته باشند.
نرخ نوسازی، زمان پاسخگویی و فناوریهای کاهش پرش تصویر
نرخ نوسازی بالاتر میتواند حرکت نرمتری در بازی و پیمایش ایجاد کند، ولی FPS واقعی باید با توان سختافزار هماهنگ باشد. زمان پاسخگویی پنل و فناوریهایی مانند G-Sync و Adaptive-Sync نیز در تجربه حرکت نقش دارند. برای کار اداری نرخ ۶۰ هرتز ممکن است کافی باشد؛ برای بازی رقابتی ۱۴۴، ۱۶۵ یا ۲۴۰ هرتز بسته به بازی و GPU سودمندترند. صرف عدد بزرگتر بدون توجه به کیفیت پنل معیار کاملی نیست.
مزایا و محدودیتهای نمایشگر OLED
OLED برای فیلم، طراحی و مشاهده جزئیات تاریک جذاب است، اما استفاده طولانیمدت از نوار ابزارها و پنجرههای ثابت نیازمند توجه به تنظیمات محافظت پنل است. روشنایی محیط، بازتاب نور، رفتار HDR و فرایند مدیریت رنگ را نیز بررسی کنید. در کاربردهای کاملاً اداری، یک IPS مات باکیفیت میتواند از نظر راحتی و هزینه انتخاب مناسبتری باشد؛ در کارهای بصری، مزیت کنتراست OLED ممکن است ارزش بیشتری پیدا کند.
سیستم خنککننده و عملکرد پایدار لپ تاپ ایسوس
سیستم خنککننده فقط برای گیمرها نیست. هنگام خروجی گرفتن ویدئو، کامپایل طولانی یا رندر چندساعته، ظرفیت دفع گرما تعیین میکند CPU و GPU تا چه مدت میتوانند توان خود را حفظ کنند. در خرید لپتاپهای HX و مبتنی بر گرافیک RTX، مطالعه تستهای طولانی و میزان نویز فن بسیار مفیدتر از اتکا به عکس دریچههای هواست. دستگاه باید روی سطح مناسب قرار گیرد و مسیر تهویه مسدود نباشد.

تعداد فن به خودی خود کیفیت خنککنندگی را مشخص نمیکند. طراحی مسیر جریان هوا، سطح انتقال حرارت، محدودیت توان، سرعت فن و چیدمان داخلی هم دخیلاند. لپتاپی که در حالت Turbo عملکرد بالایی دارد ممکن است نویز بیشتری هم تولید کند. اگر در اتاق ساکت کار میکنید، علاوه بر بنچمارک، اندازهگیری صدا و حالتهای Performance را بررسی کنید. یک تست چندثانیهای میتواند توان لحظهای پردازنده را نشان دهد، اما برای رندر نیمساعته کافی نیست. تحت بار طولانی ممکن است دما و سقف توان تغییر کنند و نتیجه با اجرای اول تفاوت پیدا کند. برای مقایسه TUF F16، Strix یا SCAR، آزمونهای پایدار با روش یکسان را در اولویت قرار دهید و به حالت برق و تنظیمات فن دقت کنید.
باتری و شارژدهی لپ تاپ ایسوس
شارژدهی به ظرفیت باتری، روشنایی نمایشگر، نرخ نوسازی، نوع GPU فعال، پردازنده، کاربری و سلامت باتری بستگی دارد. از روی عدد Wh به خودی خود نمیتوان ساعت استفاده واقعی را تعیین کرد. یک Zenbook کممصرف در کار اداری معمولاً با لپتاپ مبتنی RTX زیر بار بازی رفتار یکسان ندارد؛ برای همین اعداد تبلیغاتی باتری را فقط با تستهایی مقایسه کنید که روش و روشنایی نزدیک دارند.
ظرفیت باتری و عوامل مؤثر بر شارژدهی واقعی
هنگام خرید، ظرفیت باتری را کنار وزن و نوع پردازنده بخوانید. خاموشبودن GPU مستقل در کار سبک، تنظیمات Power Mode، کاهش روشنایی و نرخ نوسازی مناسب میتوانند موثر باشند. برای کار طولانی دور از پریز، فقط وجود باتری بزرگ کافی نیست؛ باید بررسی شود نرمافزارهای اصلی شما چه میزان پردازنده یا GPU مصرف میکنند.
توان آداپتور و پشتیبانی از شارژ USB-C
پشتیبانی از USB-C Power Delivery به معنی آن نیست که هر شارژر Type-C میتواند هنگام بازی یا رندر تمام توان لپتاپ را تأمین کند. بسیاری از مدلهای گیمینگ برای دستیابی به حداکثر عملکرد به آداپتور اصلی با توان بالاتر نیاز دارند. پیش از خرید، توان مجاز شارژ USB-C و امکان شارژ از همان پورت را در کد کانفیگ بررسی کنید؛ وجود کانکتور Type-C به خودی خود کافی نیست.
طراحی، ابعاد، وزن و کیفیت ساخت
ارگونومی فقط زیبایی بدنه نیست. محل خروج هوای گرم، اندازه آداپتور، عمق میز، فاصله نمایشگر تا چشم، کیفیت لولا و حس تایپ در کار طولانی مهماند. شاسی باریک ممکن است حمل راحتتری داشته باشد؛ شاسی بزرگتر فضای بیشتری برای اتصالات و خنککنندگی فراهم میکند. تصمیم را با عادت روزمره بگیرید، نه تصاویر تبلیغاتی. به طور کلی باید بدانید؛ چهارده اینچ برای حرکت روزانه و میز کوچک مناسب است؛ پانزده و شانزده اینچ تعادل خوبی بین فضای کار و جابهجایی دارند؛ هفده و هجده اینچ برای دیدن جزئیات بیشتر روی میز جذاباند. اندازه به خودی خود قدرت دستگاه را مشخص نمیکند. برای بیشتر شدن فضای کاری در خانه، گاهی یک نمایشگر خارجی از خرید لپتاپ بسیار بزرگ کاربردیتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر، میتوانید مقاله راهنمای جامع صفحه نمایش لپ تاپ از آداکمگ را مطالعه کنید.
جنس بدنه، کیبورد، تاچپد و ارگونومی
جنس بدنه را همراه کیفیت اتصال قطعات، استحکام لولا و حس تایپ بررسی کنید. برای تایپ زیاد، فاصله کلیدها و عمق حرکت مهم است؛ برای حسابداری وجود بخش اعداد میتواند مفید باشد. محل تاچپد و دمای ناحیه استراحت دست را هم در نظر بگیرید. یک لپتاپ گیمینگ سنگین با RGB لزوماً برای جلسه طولانی یا استفاده روی پا مناسب نیست.
پورتها و اتصالات لپ تاپ ایسوس
خرید لپتاپ بدون توجه به پورتها میتواند هزینه دانگل و Dock اضافی ایجاد کند. برای کارمند سازمانی شاید RJ45 و HDMI ضروری باشند، برای تدوینگر کارتخوان SD اهمیت داشته باشد و برای برنامهنویس اتصال مانیتور دوم اولویت پیدا کند. نسخه و قابلیت هر درگاه را بررسی کنید.
بررسی USB-C، USB 4، Thunderbolt، HDMI و LAN
همه پورتهای USB-C از شارژ، خروجی تصویر و سرعت داده یکسان پشتیبانی نمیکنند. Thunderbolt و USB4 نیز در جزئیات و پیادهسازی میتوانند متفاوت باشند. اگر به مانیتور 4K، SSD پرسرعت یا شبکه سیمی احتیاج دارید، مشخصات دقیق درگاه و استاندارد خروجی را کنترل کنید. وجود HDMI نیز به خودی خود نرخ نوسازی قابلپشتیبانی را مشخص نمیکند.
اتصال مانیتور خارجی، تجهیزات جانبی و Docking Station
برای میز کار حرفهای، تعداد مانیتورهای قابلاتصال، نوع DisplayPort Alt Mode، شارژ همزمان و پهنای باند Dock مهم است. گاهی یک لپتاپ سبک با Dock مناسب از نظر تجربه روزمره بهتر از دستگاه بزرگتر عمل میکند. پیش از خرید Dock، سازگاری لپتاپ و نیاز مانیتورها را با اطلاعات رسمی کنترل کنید.
قابلیت ارتقا، تعمیرپذیری و نگهداری لپ تاپ ایسوس
اگر لپتاپ چند سال برایتان ابزار کار است، قابلیت سرویس یک معیار اقتصادی مهم میشود. وضعیت رم، SSD، باتری، فن و امکان تهیه قطعات را از کارشناسان آداک درباره جزئیات و گزینههای مناسب کمک بگیرید. باز کردن دستگاه ممکن است شرایط گارانتی را تحت تاثیر قرار دهد، پس قبل از نصب قطعه با مرکز خدمات هماهنگ کنید. همچنین برای دستگاههای گیمینگ، تمیز نگهداشتن مسیر هوا و استفاده روی سطح مناسب بخشی از نگهداری عادی است؛ اما تعویض خمیر حرارتی یا قطعات حساس را بدون نیاز واقعی و دانش کافی انجام ندهید.
گارانتی، اصالت کالا و بررسی کانفیگ پیش از خرید
در بازار ایران بهتر است قبل از پرداخت، کد کامل مدل، شماره سریال، مشخصات نمایشگر، RAM نصبشده، SSD، نوع کارت گرافیک و اقلام همراه با اطلاعات درجشده در فاکتور هماهنگ باشند. از کارشناسان آداک درباره شرایط گارانتی، پوشش باتری و نمایشگر، سرویس ارتقا و وضعیت ویندوز سؤال کنید. یک محصول با نام تجاری یکسان میتواند کانفیگ بازار دیگری داشته باشد. کنترل این موارد از بسیاری از اشتباهات بعد از خرید جلوگیری میکند و باید در کنار قیمت نهایی انجام شود.
آداکشاپ بهعنوان فروشگاه تخصصی لپتاپ، مجموعه متنوعی از محصولات ایسوس را در سریهای VivoBook، Zenbook، ExpertBook، TUF Gaming و ROG عرضه میکند. در آداک، کاربران میتوانند مشخصات فنی و کانفیگ مدلهای مختلف را مقایسه کنند و متناسب با بودجه و نوع استفاده خود تصمیم بگیرند. همچنین کارشناسان فروش آداک با ارائه مشاوره تخصصی درباره پردازنده، کارت گرافیک، قابلیت ارتقا و تفاوت مدلها، به خریداران کمک میکنند لپتاپی متناسب با نیاز واقعی خود انتخاب کنند. هدف آداک شاپ، فراهمکردن تجربهای مطمئن و آگاهانه از خرید لپتاپ با دسترسی به اطلاعات فنی، مشاوره و گزینههای متنوع است.
اشتباهات رایج در انتخاب لپ تاپ ایسوس
تفاوت یک خرید خوب با خریدی که بعداً از آن ناراضی میشویم، اغلب در چند جزییات ساده است. تجربه مقایسه لپتاپهای اداری و گیمینگ نشان میدهد صرف نام پردازنده، ظاهر بدنه یا مقدار RAM، تصویر کاملی از دستگاه نمیدهد. این فهرست برای تصمیم نهایی مفید است:
- خرید فقط با دیدن نام CPU: یک Core i7 کممصرف ممکن است برای رندر طولانی از پردازنده کلاس HX ضعیفتر باشد. نسل و پسوند پردازنده را همراه طراحی خنککننده در نظر بگیرید.
- مقایسه GPU بدون توجه به توان و VRAM: دو لپتاپ مبتنی بر RTX با نام تراشه نزدیک میتوانند رفتار متفاوتی داشته باشند. برای بازی به FPS و برای رندر به ظرفیت VRAM و پایداری کار توجه کنید.
- نادیدهگرفتن RAM قابل ارتقا: حافظه ۱۶ گیگابایتی ثابت برای استفاده عمومی مناسب است، اما برای بعضی پروژههای تدوین و ماشین مجازی زود محدود میشود. ظرفیت فعلی و مسیر ارتقا با هم اهمیت دارند.
- انتخاب OLED فقط به خاطر نام پنل: نمایشگر OLED مزایای واضحی دارد، اما برای خروجی رنگ دقیق به پوشش رنگ و تنظیم درست نیاز است. یک IPS باکیفیت نیز میتواند ابزار حرفهای خوبی باشد.
- فدا کردن قابلیت حمل و نقل برای قدرت بلااستفاده: لپتاپ ۱۸ اینچی و آداپتور بزرگ برای جابهجایی روزانه مناسب همه نیست. اگر بیشتر وقت شما صرف جلسه و مطالعه میشود، ابعاد کوچکتر مزیت واقعی دارد.
- خرید SSD کوچک برای آرشیو بزرگ: بازیهای جدید، فایلهای خام و پروژههای گرافیکی فضای زیادی مصرف میکنند. در چنین شرایطی حافظه یک ترابایتی یا قابلیت افزودن SSD هزینههای بعدی را کمتر میکند.
- نادیدهگرفتن تفاوت نسخههای یک خانواده: نام Zenbook 14 یا TUF F16 تمام جزئیات پنل، RAM و پورتها را نمیگوید. مشخصات کانفیگ دقیق در فاکتور و صفحه محصول آداک معیار خرید قرار میگیرد.
- پرداخت هزینه اضافی بدون مزیت مشخص: ارتقا از TUF به ROG وقتی ارزش دارد که از نمایشگر، خنککنندگی یا عملکرد بالاتر استفاده کنید. اگر نتیجه کار تغییری نمیکند، بودجه را برای RAM، مانیتور یا تجهیزات مکمل حفظ کنید.
جمعبندی؛ کدام لپ تاپ ایسوس را بخریم؟
بهترین لپ تاپ ایسوس مدلی نیست که بیشترین عدد را در جدول داشته باشد؛ مدلی است که با کمترین مصالحه، نیاز اصلی شما را برطرف کند.
انتخاب بهترین لپ تاپ ایسوس بیش از هر چیز به نوع استفاده، بودجه و انتظارات شما از عملکرد دستگاه بستگی دارد. ایسوس با خانوادههای متنوعی از لپتاپهای اقتصادی و دانشجویی گرفته تا مدلهای حرفهای و گیمینگ، نیاز گروههای مختلف کاربران را پوشش میدهد. برای یک خرید مناسب، بهتر است بهجای تمرکز بر نام سری یا قدرت پردازنده، مجموعهای از ویژگیها مانند کیفیت نمایشگر، ظرفیت حافظه، کارت گرافیک، قابلیت حمل و امکانات ارتقا را در نظر بگیرید. لپتاپ گرانتر همیشه انتخاب بهتری نیست؛ مدلی ارزش خرید بیشتری دارد که امکانات آن با نیازهای فعلی و آینده شما هماهنگ باشد.
مهمترین معیارهای انتخاب لپتاپ ایسوس:
- تعیین نوع کاربری: دانشجویی، اداری، برنامهنویسی، طراحی یا گیمینگ
- تعیین بودجه: تناسب قیمت با امکانات و نیاز واقعی
- انتخاب پردازنده: انتخاب قدرت CPU متناسب با نرمافزارها
- انتخاب کارت گرافیک: گرافیک مجتمع یا مستقل بر اساس کاربری
- توجه به حافظه RAM: ظرفیت کافی و امکان ارتقا
- بررسی نمایشگر: اندازه، وضوح، کیفیت پنل و دقت رنگ
- آزمایش قابلیت حمل و نقل: وزن، ابعاد و شارژدهی باتری
- اطمینان از کیفیت خدمات پس از فروش: گارانتی معتبر و پشتیبانی مناسب
برای انتخاب بین مدلهای معرفی شده در این مقاله؛ اگر اولویت شما کارهای معمولی و کنترل هزینه است، VivoBook 15 نقطه شروع خوبی است. برای محیط اداری و پردازش بیشتر ExpertBook P1، برای استفاده لمسی B3 Flip و برای حمل روزانه Zenbook 14 را بررسی کنید. در گیمینگ، TUF A16 و F16 انتخابهای منطقی برای ورود به GPU های RTX جدیدترند؛ Strix G16 و G18 برای کاربران سنگینتر، Zephyrus G16 برای ترکیب قدرت و نمایشگر OLED، SCAR 18 برای سقف توان و Zephyrus Duo برای کار دوصفحهای جایگاه جداگانه دارند.
سوالات متداول درباره بهترین لپ تاپ ایسوس
در این بخش به سوالات متداول کاربران درباره انتخاب و خرید بهترین لپ تاپ ایسوس پاسخ میدهیم. تفاوت سریهای VivoBook، Zenbook، TUF و ROG، انتخاب پردازنده و کارت گرافیک مناسب، قابلیت ارتقای حافظه و کاربرد مدلهای مختلف از مهمترین موضوعاتی هستند که بررسی میکنیم. پاسخ به این پرسشها کمک میکند با شناخت بهتر ویژگیها و تفاوت لپتاپهای ایسوس، مدلی متناسب با بودجه و نیاز خود انتخاب کنید.
بهترین سری لپ تاپ ایسوس برای استفاده روزمره کدام است؟
برای کارهای آموزشی، وبگردی و Office، سری VivoBook معمولاً نقطه شروع مناسبی است. اگر نمایشگر بهتر، طراحی جمعوجورتر و تجربه حمل روزانه اولویت دارد، Zenbook را هم بررسی کنید. انتخاب نهایی به کانفیگ و بودجه بستگی دارد.
لپ تاپ VivoBook بهتر است یا Zenbook؟
VivoBook معمولاً برای کاربری عمومی و کنترل هزینه مناسبتر است، درحالیکه Zenbook بیشتر روی طراحی، نمایشگر و قابلیت حمل تمرکز دارد. هیچکدام در همه شرایط برتر نیستند؛ مشخصات مدل دقیق را مقایسه کنید.
برای گیمینگ لپ تاپ TUF بهتر است یا ROG؟
TUF اغلب مسیر اقتصادیتری به سختافزار گیمینگ فراهم میکند و ROG در مدلهای پیشرفتهتر روی امکانات و عملکرد ردهبالا تمرکز دارد. ولی GPU، TGP، پنل و قیمت همان کانفیگ از نام سری مهمترند.
آیا لپ تاپهای ایسوس قابلیت ارتقای RAM دارند؟
بعضی مدلها مانند بسیاری از ExpertBook ها و TUF ها دارای اسلات RAM هستند، اما برخی Zenbook و Zephyrus ها حافظه لحیمشده دارند. قبل از خرید، تعداد اسلاتها، ماژولهای نصبشده و سقف ارتقای کد کانفیگ دقیق را بررسی کنید.
آیا پردازنده Core Ultra همیشه از Core i7 قویتر است؟
خیر. معماری، نسل، تعداد هسته، پسوند توان، محدودیت حرارتی و نوع کاربری نتیجه را تعیین میکنند. وجود NPU نیز به معنی برتری قطعی در همه پردازشها نیست.
برای طراحی گرافیک لپ تاپ ایسوس OLED بهتر است یا IPS؟
OLED کنتراست بالا و مشکی عمیق ارائه میکند، اما IPS باکیفیت نیز برای کار حرفهای میتواند مناسب باشد. دقت رنگ، روشنایی، پوشش رنگ و Calibration از نام پنل مهمترند.
آیا لپ تاپ گیمینگ ایسوس برای برنامهنویسی مناسب است؟
بله، بهویژه اگر پروژه شما به CPU قوی، RAM زیاد یا GPU مستقل نیاز داشته باشد. ولی برای برنامهنویسی روزمره، وزن و شارژدهی یک Zenbook یا ExpertBook ممکن است انتخاب بهتری باشد.
هنگام خرید لپ تاپ ایسوس چگونه کانفیگ اصلی را تشخیص دهیم؟
کد مدل، CPU، GPU، نوع پنل، ظرفیت RAM و SSD و اقلام همراه در مشخصات محصول آداک و فاکتور خرید ثبت میشوند. این اطلاعات تفاوت نسخههای همنام را روشن میکنند.

گفتوگو درباره این نوشته
تجربه و دیدگاه خود را با دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
اولین نفری باشید که درباره این نوشته نظر میدهد.